Artykuły

Lokomotywa świętuje

- Białą Lokomotywę tworzyłem przede wszystkim z myślą o bardzo utalentowanych młodych artystach - powiedział "Rz" Jerzy Satanow­ski. - Warszawa właściwie nie dawa­ła im takiej szansy jaką mieli na fe­stiwalu "Śpiewajmy poezję" w Olsz­tynie czy wrocławskim Przeglądzie Piosenki Aktorskiej. W ciągu kilku lat istnienia udało się zaprosić do Białej Lokomotywy zarówno utalentowaną młodzież jak i gwiazdy piosenki. Sens naszego przed­sięwzięcia potwierdzili widzowie, którzy Białą Lokomotywę uznają za swoją scenę.

W tym roku na kolejnych urodzi­nach swej sceny Jerzy Satanowski zaprezentuje widowiska, które cie­szą się wielkim zainteresowaniem, ale rzadko są pokazywane, bo są trudnym przedsięwzięciem logistycznym. Aktorzy, którzy w nich występują, sporo grają w teatrze i filmie, i trudno ich wszystkich zgromadzić w jeden wieczór.

Szczególnie ciekawie zapowiada się wieczór piosenek Włodzimierza Wysockiego zatytułowany "Konie narowiste" (30.05, godz. 18 i 20.30).

- Twórczość Wysockiego to nie­zwykle nośny materiał. Korzystając z jego tekstów, opowiadam historię o współczesnych facetach, o tym, jak postrzegają życie, czy potrafią cierpieć, śmiać się i buntować - mó­wi Jerzy Satanowski. - Jest w tej opowieści jednocześnie wiele liry­zmu. Program zaczyna się od utworu "Dzieciństwo", a kończy wier­szem, w którym autor sam roztrza­skuje się na pomniku. Do tych, któ­rzy pogrążeni w smutku przyszli na jego grób, krzyczy: "Ja przecież żyję". Te pieśni układają się w ciąg dramaturgiczny, co przypomina, że pisane były przez aktora. Każda z nich tworzy jakąś fabularną opo­wieść. Korzystałem z najlepszych tłumaczeń Wojciecha Młynarskie­go, Romana Kołakowskiego i Marle­ny Zimnej. Ta ostatnia wie o Wysoc­kim wszystko i nawet założyła jego prywatne muzeum w Słupsku.

W widowisku wystąpią znani ak­torzy średniego pokolenia, m.in. Ar­tur Żmijewski, Artur Barciś i Miro­sław Baka oraz poeta i bard Miro­sław Czyżykiewicz. , "Śpiewniczek upiornych kantyczek" (28.05, godz. 18 i 20.30) to z kolei antologia czarnego humoru w wydaniu takich autorów, jak m.in. Maciej Zembaty, Jan Wołek oraz Je­remi Przybora, a także spora dawka humoru angielskiego w tłumacze­niach Stanisława Barańczaka. W obsadzie: Stanisława Celińska, Krystyna Tkacz, Paulina Kinaszew­ska, Magdalena Piotrowska, Piotr Machalica, Sławomir Maciejewski, Paweł Tucholski.

"Serwus Madonna", "Liryka, liry­ka, tkliwa dynamika", "Ocalić od za­pomnienia" to tylko niektóre ze słynnych wierszy Gałczyńskiego składających się na poetycki spek­takl muzyczny "Ulica Szarlatanów" (31.05, godz. 18 i 20.30). Jerzy Sata­nowski przygotował go na 50-lecie śmierci poety. Opowieść o nastro­jach i oczarowaniach, którym pod­dają się kolejne pokolenia czytelni­ków, o poecie radosnym - ale także gorzkim, melancholijnym i ironicz­nym. Obok Zbigniewa Zamachow­skiego i Magdy Kumorek wystąpią młodzi aktorzy i wokaliści: Magda­lena Piotrowska, Dorota Osińska, Margita Ślizowska, Arkadiusz Brykalski, Mariusz Drężek - laureaci wielu nagród, m.in. wrocławskiego Festiwalu Piosenki Aktorskiej, kon­kursu na interpretację piosenek Agnieszki Osieckiej. Towarzyszy im zespół Kameleon pod kierownic­twem Filipa Tabęckiego.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji