Artykuły

Sopot. Monodram wg Pära Lagerkvista w Stajni Pegaza

4 kwietnia o godz. 19 w Sopockiej Scenie Off de Bicz odbędzie się premiera spektaklu Teatru Stajnia Pegaza. W monodramie "Umiłowania" w reżyserii Ewy Ignaczak, na podstawie "Sybilli" Pära Lagerkvista, wystąpi Sylwia Góra-Weber (na zdjęciu).

"Umiłowania" to, jak sam tytuł wskazuje, spektakl o miłości, a raczej o przedmiotach miłości. Sybilla, bohaterka powieści Lagerkvista, to wieszczka, oblubienica Boga, kobieta i matka. Kocha Boga, kocha mężczyznę i stara się kochać swojego syna. W każdym z przypadków darzy uczuciem raczej wyobrażenie postaci, niż postać samą. Bo jak człowiek może kochać Boga, albo zrozumieć miłość Boga doskonałego, który we wszystkim nas przekracza. Miłość Boga nie ma nic wspólnego z niedoskonałą, ludzką emocją. Bóg nie przynosi kwiatów, nie całuje namiętnie przy studni i nie szepcze czułych słów, dlatego Sybilla, jego wybranka, zdradza go z człowiekiem. Ale i ta miłość nie spełnia oczekiwań, nie jest doskonała ani silniejsza niż wpływ losu.

Dla Ewy Ignaczak i Sylwii Góry Weber to opowieść o samotności i cierpieniu w miłości, o tym, że miłość ludzka zawsze się kończy, a boska jest dla nas niezrozumiała.

Sybilla bierze na siebie wszystkie trzy rodzaje miłości, tą której nie jest w stanie zrozumieć, tą która się kończy i tą do której nie jest zdolna. Wyznacznikiem współczesnego świata są ideały i wyobrażenia, które uniemożliwiają nam dostrzeżenie prawdziwego człowieka w obiekcie naszej miłości. Pragniemy wymarzonej osoby, nie tej konkretnej która stoi przed nami i nakładamy na nią swoje projekcje. Nie kochamy zatem, raczej to sobie wyobrażamy. Sybilla nie może zrozumieć miłości Boga, bo ona przekracza jej wyobrażenia, nie może przeżyć miłości z człowiekiem, bo jest skończona, nie może pokochać swojego syna, bo on nie jest taki jakiego sobie życzyła. Targana emocjami aktorka wprowadza siebie i nas naprzemiennie w nastrój słodkiego uniesienia romantycznej miłości, cierpienia, które widz przez jej sugestywność odczuwa niemal fizycznie, ekstazy obcowania z Bogiem i zgorzknienia w jakim znajduje się człowiek u kresu spoglądając w tył na swoje niespełnione życie.

Inspiracje do spektaklu stanowi utwór Pära Lagerkvista "Sybilla", opowieść o losach słynnej antycznej wieszczki, która zostaje wygnana poza granice miasta. Jej historie poznajemy na podstawie opowieści, którą snuje jako stara kobieta.

***

Sylwia Góra-Weber - absolwentka Wydziału Aktorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej we Wrocławiu. Drogę artystyczną zaczynała w Teatrze Wierszalin rolą Wilgefortis w przedstawieniu "Ofiara Wilgefortis" Piotra Tomaszuka oraz rolą Leah w spektaklu "Dybuk" tego reżysera, gościnnie występowała w Teatrze w Tarnowie, grając Ofelię w "Hamlecie" w reż. Stanisława Świdra. Grała także rolę Sonii w inscenizacji "Zbrodni i kary" Dostojewskiego w Teatrze Nowym w Słupsku w reżyserii Edwarda Żentary oraz Sybilli w monodramie "Sybilla - pieśń nieustająca" w reż. Adama Jarka.

Ewa Ignaczak - absolwentka wydziału Wiedzy o Teatrze warszawskiej Akademii Teatralnej, założycielka i reżyser Teatru Stajnia Pegaza. Autorka ponad 30 spektakli teatralnych. Wieloletnia animatorka życia kulturalnego w Trójmieście, laureatka nagrody "Instruktor Roku" (przyznana przez warszawski Zarząd Główny Towarzystwa Kultury Teatralnej w 1992) i Nagrody Prezydenta Miasta Gdańska za całokształt pracy artystycznej (2001). Inicjatorka projektów: "Teatr a natura", "Teatr a szaleństwo", Letnich Zaczyniań Teatralnych, założycielka Sceny "Na piętrze" w Elblągu. Od października 2003 roku dyrektorka Sopockiej Sceny Off de BICZ.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji