Artykuły

Gdynia. Nagrody dla ludzi teatru

W piątek po raz 48. obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Teatru. Z tej okazji prezydent Gdyni nagrodził sześciu aktorów z obu gdyńskich scen i szefową Teatru Gościnnego.

Co roku z okazji teatralnego święta gdyńscy aktorzy i pracownicy obu gdyńskich scen: Teatru Muzycznego i Teatru Miejskiego, spotykają się na uroczystości, podczas której prezydent Gdyni wręcza nagrody ludziom teatru. W tym roku pod nieobecność Wojciecha Szczurka gdyńskie nagrody (3 tys. zł oraz kwiaty i dyplom) wręczała laureatom wiceprezydent Ewa Łowkiel.

Uhonorowano nimi trzech artystów Miejskiego, tyle samo z Muzycznego oraz Ewę Lamżę, szefową działającego od pięciu lat gdyńskiego Teatru Gościnnego. Dotąd Gościnny wystawił dwa własne spektakle ("Moscowiada" według prozy Jurija Andruchowycza i "Multimedialne coś" - prapremierę najnowszego dramatu Bogusława Schaeffera), ale większość przedstawień, na jakie zaprasza (wystawiane w klubie Ucho oraz obu gdyńskich teatrach) to spektakle przyjezdne (m.in. "Chlip Hop" z udziałem Magdy Umer i Andrzeja Poniedzielskiego, "Gloria i Grace" ze Stanisławą Celińską i Lucyną Malec).

Nagrodę prezydenta Gdyni odebrał Piotr Schiller (perkusista z orkiestry Teatru Muzycznego "za precyzję w wyznaczaniu rytmów spektakli, profesjonalizm i zaangażowanie, intensywną pracę nad własnym rozwojem, po prostu za całokształt"), aktor Tomasz Więcek (znakomity Gaston w pierwszej polskiej inscenizacji musicalu "Piękna i Bestia" "za mistrzowskie wyczucie postaci i dystans do samego siebie, wspaniałe możliwości wokalne i talent aktorski") oraz gwiazda tej sceny - Bernard Szyc za rolę doskonale poprowadzoną rolę Tewiego w "Skrzypku na dachu" ("za sceniczną charyzmę i popis możliwości aktorskich oraz znakomitą choreografię do tego spektaklu"). - Czym jest dla nas wszystkich teatr? - pytał w dniu swojego święta Bernard Szyc i parafrazując słowa Tewjego Mleczarza odpowiadał. - To tradycja! Bez niej nasze życie byłoby chwiejne jak ten skrzypek na dachu.

Z zespołu Teatru Miejskiego wybór padł na aktorkę Beatę Buczek-Żarnecką (Los w "Zorbie", Konstancja w "Mieście utrapienia"), która obchodzi piętnastolecie pracy w Miejskim, Sławomira Lewandowskiego (udana potrójna kreacja w "Świętej Joannie szlachtuzów" według Brechta), który świętuje 35-lecie pracy artystycznej i najrabdziej rozpoznawalna twarz tej sceny - Dariusz Siastacz (tytułowy "Kontrabasista", Slift w "Świętej Joannie szlachtuzów").

Laureaci nagród dyrektora Teatru Muzycznego:

Anna Andrzejewska (aktorka), Julianna Petrykowska (garderobiana i krawcowa), Anna Maria Urbanowska (aktorka), Marek Richter (aktor), Jolanta Arasimowicz (flecistka), Józef Baranowski (kierownik pracowni budowy dekoracji), Renia Gosławska (aktorka), Katarzyna Milanowska (biuro obsługi widza), Stefan Markiewicz (dźwiękowiec).

Laureaci nagród dyrektora Teatru Miejskiego:

Elżbieta Mrozińska (aktorka), Katarzyna Bieniek (aktorka), Sabina Czupryńska (sekretarz literacki), Marzena Szymik (dział literacki, rzecznik prasowy), Piotr Michalski (aktor), Maciej Sykała (inspicjent).

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji