Artykuły

Warszawa. Spektakl "Nienawidzę" z audiodeskrypcją w Ochocie

Pokaz monodramu "Nienawidzę" (na zdjęciu) dla osób niewidomych i słabowidzących, z wykorzystaniem audiodeskrypcji, czyli dodatkowych opisów słownych, odbędzie się w niedzielę na scenie warszawskiego Teatru Ochoty.

Monodram "Nienawidzę" autorstwa Marcina Kwaśnego z Teatru Praskiego będzie w Teatrze Ochota pokazem gościnnym. Spektakl powstał według tekstu Marka Koterskiego i jest drugim w Warszawie przedstawieniem z audiodeskrypcją.

Poprzedni spektakl Teatru Praskiego dla osób z dysfunkcją wzroku odbył się w listopadzie ubiegłego roku. Publiczności zaprezentowano wówczas przedstawienie "Niedźwiedź" Antoniego Czechowa.

Audiodeskrypcja to technika, która dzięki dodatkowym opisom słownym umożliwia osobom niewidzącym odbiór wizualnej twórczości artystycznej. Widz jednym uchem słucha tego, co dzieje się na scenie, a w drugim uchu ma słuchawkę, przez którą lektor czyta specjalnie przygotowany tekst.

Opisywane są ważne informacje wizualne takie jak: język ciała i wyraz twarzy aktora, przebieg akcji, sceneria, kostiumy. Zwięzłe, obiektywne opisy scen pozwalają osobie niewidomej podążać za rozwijającym się wątkiem historii oraz usłyszeć i zrozumieć, co dzieje się na scenie, ekranie, obrazie.

Pierwsza audiodeskrypcja została zastosowana w 1981 r. w waszyngtońskim teatrze Arena Stage. W Polsce, od 2006 r. w Białymstoku działa grupa ludzi, która wprowadza ją w życie. Pierwszym spektaklem tak prezentowanym w Polsce był spektakl "Jest królik na księżycu" w Białostockim Teatrze Lalek.

Audiodeskrypcję wykorzystują również kina. Seans filmowy przygotowany specjalnie z myślą o osobach z dysfunkcją wzroku i słuchu zorganizowano w październiku 2008 roku w warszawskim Kinie Muranów. Do wyświetlanego filmu przygotowano audiodeskrypcję dla osób niewidomych oraz napisy dla osób niesłyszących.

Partnerem technicznym Teatru Praskiego jest LIDEX Centrum Tłumaczeń i Obsługi Konferencji.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji