Artykuły

Gdańsk. Inauguracja Teatru Forum na Oruni

Pokaz spektaklu "Spotkanie" [na zdjęciu] niezależnego Teatru Zielony Wiatrak zainauguruje w poniedziałek działalność Teatru Forum - nowej gdańskiej sceny o charakterze edukacyjnym.

Siedziba Teatry Forum to niedawno wyremontowana sala teatralna w siedzibie Gdańskiego Archipelagu Kultury na Oruni. - Nasz projekt skierowany jest przede wszystkim do młodzieży gimnazjalnej i licealnej - opowiada Jarosław Rebeliński z GAK-u. - W Teatrze Forum pokazywać chcemy przedstawienia, które poruszają pewną, istotną dla młodych ludzi, problematykę. I tak pojawią się u nas spektakle mówiące o zagrożeniu zarażeniem wirusem HIV, niechcianym zajściu w ciążę, czy przemocy w szkole. Co bardzo istotne, wybieramy realizacje, które nie są moralizatorskie, które stawiają pytania, a nie dają odpowiedzi. Dlaczego? Bo młodzież na moralizatorstwo reaguje negacją. Nie chcemy pouczać, ale skłonić do namysłu. Dlatego po każdym przedstawieniu odbywać się będzie dyskusja na temat problemu zasygnalizowanego w przedstawieniu. Stąd zresztą nazwa Teatr Forum.

Na razie spektakle w Teatrze Forum obejrzeć będzie można raz w miesiącu. W poniedziałek o godz. 11.30 kierowany przez Marka Branda Teatr Zielony Wiatrak zagra sztukę Anny Aranowskiej "Spotkanie", wyróżnioną w konkursie ogłoszonym przez Krajowe Centrum ds. AIDS. Po przedstawieniu odbędzie się dyskusja z udziałem Branda i dr Ewy Zarazińskiej, specjalistki w zakresie AIDS i HIV. W kwietniu zobaczyć będzie można "Głuchoniemoc" Natalii Fijewskiej-Zdanowskiej, w maju - "Pif-paf! Jesteś trup!" na podstawie sztuki Williama Mastrosimone w wykonaniu Studenckiego Teatru GWSH.

- W przyszłości być może będziemy grać częściej niż raz w miesiącu, bo zainteresowanie ze strony szkół jest bardzo duże - mówi Rebeliński. - Jednak to się wiąże z większym budżetem. Sprzedajemy bilety po 3 zł, a to absolutnie nie pokrywa kosztów przedstawienia. W przyszłości chciałbym także zapraszać do Teatru Forum spektakle zrealizowane na podstawie wielkiej literatury, dzieł istotnych, a często pomijanych w programie edukacyjnym.

Teatr Forum, GAK, Gdańsk, ul. Dworcowa 9. Kontakt dla grup zorganizowanych: jarek.rebeliński@gak.gda.pl

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji