Artykuły

Bydgoszcz. "Lekcja Panny Margaridy" w Węgliszku

Nauczycielka - Alicja Mozga [na zdjęciu], uczniowie - widownia. Teoretycznie lekcja biologii, praktycznie mieszanka różnych dziedzin, niekompetencja w przekazywaniu wiedzy i zaangażowanie we wtłaczanie schematów myślowych. Spektakl "Lekcja Panny Margaridy" w poniedziałek w Węgliszku.

Tytułowa panna Margarida to niekompetentna i niezrównoważona wychowawczyni, która sama jest ofiarą restrykcyjnego systemu edukacji. Z zaangażowaniem przekazuje swoim podopiecznym własne ograniczenia mentalne. Próbuje wtłoczyć w ich umysły naiwne schematy myślowe, często używając do tego nagannych moralnie metod. - Ten spektakl to tragifarsa. Jest czasami wesoło, ale stan Margaridy wcale nie jest śmieszny. To toksyczna osobowość, której powinno się zabronić kontaktu z młodzieżą. Nie chcę przez to powiedzieć, że jest psychicznie chora, z pewnością nie jest, ale może nigdy nie powinna zostać nauczycielką? - zastanawia się Mozga.

"Lekcję Panny Margaridy" napisał brazylijski pisarz Roberto Athyade. Jest to tragikomiczny monolog, w którym mieszają się dobre i złe ludzkie charaktery. W latach 60. sztuka ta stała się manifestem ówczesnego pokolenia. Prawie wywołała rewolucję kulturalną w Brazylii. Na murach budynków wypisywano czerwoną farbą: "Panna Margarida". Imię to stało się synonimem wolności słowa.

Alicja Mozga to aktorka, którą na co dzień oglądać możemy na scenie Teatru Polskiego. Urodziła się w Łodzi. Tam studiowała na wydziale wokalno-aktorskim Akademii Muzycznej. Poza pracą na bydgoskiej scenie, uczy podstaw sztuki aktorskiej na wydziale wokalno-aktorskim Akademii Muzycznej w Bydgoszczy.

Poniedziałek, Węgliszek (ul. Batorego 3) w Bydgoszczy; godz. 19; bilety 10 zł

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji