Artykuły

Gdańsk. Wieczór z Lucyną Legut w NCK

W piątek, 27 marca w Nadbałtyckim Centrum Kultury (Ratusz Staromiejski, Gdańsk, ul. Korzenna 33/35), odbędzie się pierwsze spotkanie z cyklu Benefis Fajnego Człowieka. Jego bohaterką będzie Lucyna Legut [na zdjęciu].

W najbliższy piątek na scenie w Sali Mieszczańskiej gdańskiego Ratusza Staromiejskiego znów stanie cała śmietanka lokalnego życia artystycznego. Powodem będzie pierwsza odsłona nowego projektu przygotowanego przez Nadbałtyckie Centrum Kultury, zatytułowanego Benefis Fajnego Człowieka. Jego bohaterką będzie Lucyna Legut.

- Jakiś czas temu uznaliśmy, że formuła Antystressu się wyczerpała - mówi Marta Korga z Nadbałtyckiego Centrum Kultury. - Kolejne wydania przyciągały coraz mniejszą ilość publiczności. Ale zauważyliśmy też, że najwięcej widzów pojawiało się na tych Antystressach, które miały formę benefisu. Postanowiliśmy więc pójść w tą stronę i zainaugurować cykl tego typu spotkań, które zastąpiłyby Antystressy.

Benefisy Fajnego Człowieka odbywać się będą w Nadbałtyckim Centrum Kultury co dwa miesiące, choć przy okazji pierwszej edycji organizatorzy postanowili zrobić mały wyjątek od tej reguły.

- Początkowo planowaliśmy pierwszą edycję w kwietniu - opowiada Marta Korga. - Jej bohaterką miała być Lucyna Legut. Ale że w międzyczasie ukazała się jej najnowsza książka, postanowiliśmy połączyć promocję tego wydawnictwa z benefisem. W związku z tym pierwsza odsłona nowego projektu odbędzie się w marcu, kolejna w kwietniu - jej bohaterem będzie Paweł Konjo Konnak, a następne - co dwa miesiące. Formuła poszczególnych spotkań ma być dość otwarta, w programie każdego z benefisowych wieczorów z pewnością znajdzie się miejsce i na muzykę, i na poezję, i na wspomnienia, i - wreszcie - na różnego rodzaju sposoby przypominania dorobku bohatera spotkania. Pierwszy benefis będzie dla nas próbą, czy taka formuła się sprawdzi, czy raczej trzeba będzie jakoś ją zmienić.

Wśród uczestników benefisu Lucyny Legut znaleźli się m.in.: dziennikarz i felietonista Zbigniew Gach, poetka Bożena Ptak, aktorki i aktorzy większości trójmiejskich scen: Elżbieta Goetel, Jerzy Kiszkis, Halina Winiarska czy Bogusław Smagacki, a także znany stałym gościom Nie-kabaretu Macieja Nowaka, Antystressów i innych trójmiejskich imprez artystycznych, męski zespół wokalny The Barbershop Quartet. Wieczór poprowadzą Bożena Ptak i Tomasz Olszewski - dziennikarz gdańskiego radia i telewizji.

- Punktem programu, który chyba najbardziej będzie nawiązywał do jednej z ulubionych form twórczości Legut, którą zawsze był kabaret - mówi współpomysłodawca imprezy, Paweł Paulus Mazur z NCK-u, - będzie występ nieco efemerycznego zespołu Teatralne Dziewczyny Od Lucyny. Młode adeptki sztuki aktorskiej, pracujące pod kierunkiem Legut, przedstawią zestaw skeczy jej autorstwa.

Lucyna Legut to wszechstronnie utalentowana artystka, związana przede wszystkim z teatrem. Po ukończeniu krakowskiej szkoły aktorskiej i studiach na tamtejszej Akademii Sztuk Pięknych, trafiła najpierw do Teatru Ziemi Pomorskiej w Toruniu, a od 1956 roku na stałe osiadła w Gdańsku. Do połowy lat 80-tych była aktorką Teatru Wybrzeże, potem, już na aktorskiej emeryturze, za czasów, gdy Wybrzeżem kierował Maciej Nowak, pojawiała się wielokrotnie na scenie teatru, była także wielką gwiazdą Nie-kabaretu. Od początku lat 60-tych Legut jest także pisarką. W jej dorobku jest dziś kilkanaście powieści dla młodzieży i dorosłych. Wśród tych pierwszych największą popularność zdobyła przygodowa opowieść o intrygującym tytule "Piotrek zgubił dziadka oko, a Jasiek chce dożyć spokojnej starości". W twórczości dla dorosłych często nawiązywała do swoich doświadczeń teatralnych. Najnowsza powieść Legut nosi tytuł "Romans kuchenny".

Benefis Fajnego Człowieka, edycja pierwsza: Lucyna Legut, piątek, 27 marca, godz. 18, Nadbałtyckie Centrum Kultury, Ratusz Staromiejski, ul. Korzenna 33/35, wstęp wolny.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji