Mały Książę na deskach Teatru Żeromskiego
"Mały Książę", czyli opowieść dla dorosłych, którzy pamiętają, że kiedyś byli dziećmi i którzy dziecko wciąż w sobie noszą, to najnowsza propozycja Teatru im. Stefana Żeromskiego. Premiera spektaklu odbywa się w Międzynarodowym Dniu Teatru.
"Mały Książę" [na zdjęciu] w reżyserii Piotra Szczerskiego to spektakl z piosenkami autorstwa Renaty Głasek-Kęski i muzyką Seweryna Krajewskiego. - "Nie sięgnąłbym po Małego Księcia" ot tak sobie; nie szukałbym w nim inspiracji, gdyby nie fakt, że piosenki ze słowami Renaty Głasek-Kęski do muzyki Seweryna Krajewskiego dostałem niespodziewanie, jakby w prezencie. Sztuka często powstaje z przypadku, który w konsekwencji okazuje się nieprzypadkowy. Pojawia się pierwszy sygnał, pierwsza inspiracja. W tym wypadku były to te piosenki, zresztą bardzo piękne. To one uruchomiły lawinę dobrych działań" - mówi w Gazecie Teatralnej Piotr Szczerski.
Spektakl nie jest musicalem. Piosenki są wprawdzie wkomponowane w sztukę, ale charakterystyczny dla tego gatunku blichtr reżyser zastąpił minimalizmem w scenografii, oszczędnymi środkami ekspresji.
"Mały Książę" nie jest też bajką. Jest opowieścią dla dorosłych, którzy cały czas mają w sobie dziecko. W sztuce Piotra Szczerskiego pozbawiony płci - w rolę wciela się Ewelina Gronowska - nie jest pozbawiony emocji. Kim jest? - "Frapująca jest postać Małego Księcia: to dla mnie Mały Wielki Książę. To Stworzonko Boże, Istotka siedząca w każdym z nas i dopominająca się o swoje prawa: prawa do bycia niepoważnym, prawa do zajmowania się błahymi z pozoru, niecodziennymi sprawami, ale przecież, mój Boże, są one istotniejsze niż wielkie problemy ciężkiej wagi" - wyjaśnia Piotr Szczerski.
Renata Głasek-Kęska
Absolwentka Państwowej Szkoły Muzycznej w Kielcach i teatrologii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Autorka trzech sztuk teatralnych dla młodego widza: "Wyprawy na jagody", "Domowych skrzatów" i "Cyrografu" opartego na legendach świętokrzyskich. Od 1994 r. jest inspicjentką i suflerką w Teatrze im. Żeromskiego.
Premiera spektaklu w piątek o godz. 19.