Artykuły

Szczecin. Główne obchody Dnia Teatru w poniedziałek

Wyjątkowe, szczególne dla wszystkich ludzi sceny święto - Międzynarodowy Dzień Teatru. Choć kalendarzowo przypada na dziś (piątek), główne szczecińskie obchody w Teatrze Współczesnym, zaplanowane są na poniedziałek.

Podczas gali w Teatrze Współczesnym, wręczone zostaną medale Gloria Artis i honorowe odznaki "Zasłużony dla Kultury Polskiej", uhonorowani zostaną także artyści obchodzący okrągłe jubileusze pracy - Bolesława Fafińska i Leszek Czyż (50-lecie), Kika Lelicińska - Błochowiak i Bernard Zgorzelski (40-lecie) oraz Mirosław Kosiński (30-lecie). Spotkanie będzie mieć bardzo szczególny charakter, gdyż połączone zostanie z jubileuszem 90-lecia Związku Artystów Scen Polskich.

Po części oficjalnej i programie artystycznym, przygotowanym przez zespół Teatru Współczesnego, nadejdzie czas na rozmowy i wspominanie dawnych wielkich spektakli i aktorów - np. widocznych na zdjęciu Marii Chwalibóg (wyjątkowo blondwłosej) i Heleny Krauze, gwiazd Szczecińskich Teatrów Dramatycznych w latach 60. Obie panie uwiecznione zostały podczas próby do przedstawienia "V kolumna" w reżyserii samego Zbigniewa Cybulskiego.

"TEATR jest żywą więzią międzyludzką. Widz zapala się od aktora, aktor od widza, wreszcie widz od widza. I tak narasta przeżycie zbiorowe, w którym kształt artystycznego przedsięwzięcia, jego wyraz i ton - nabiera osobliwej siły spontanicznej. I w spontaniczną wspólnotę zrastają się widzowie i aktorzy. Teatr jest obcowaniem z prawdą za pośrednictwem zbiorowości - i najbardziej społeczną z zabaw. Nawet wtedy, gdy odciąwszy się od widzów ramą sceny, pragnie udać, że ich nie dostrzega. Dlatego nie zmoże teatru ani film, ani telewizja." - czytamy w corocznym orędziu na Międzynarodowy Dzień Teatru. Autorem słów, które odczytane zostaną podczas poniedziałkowej uroczystości jest Polak Ludwik Flaszen, współzałożyciel Teatru Laboratorium.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji