Artykuły

Wspomnienie Solidarności

Poznański Teatr Ósmego Dnia wraca do Leszna. W najbliższy weekend w Centrum Kultury i Sztuki pokaże - grany w latach 80, w drugim obiegu - "Piołun".

- "Piołun" jest brawurową i poruszającą próbą uchwycenia znaczenia całego ostatniego polskiego doświadczenia - pisał słynny brytyjski "The Guardian" po wizycie Teatru Ósmego Dnia na Wyspach.

Spektakl wystawiany był tam pod koniec lat 80., kiedy poznański teatr przebywał na emigracji. Oglądali go i doceniali Brytyjczycy, Niemcy, Włosi.

Niewielu w tamtych czasach miało okazję oglądać go w Polsce. Widzom, którzy w 1985 roku przybyli na planowaną premierę na poznańskim uniwersytecie, drogę zagrodził kordon policjantów. Udało się dopiero w kościele w krakowskich Mistrzejowicach, a potem - wyłącznie w drugim obiegu - w kolejnych ośrodkach religijnych w kraju.

Dyrektorka teatru Ewa Wójciak wielokrotnie potem wspominała, że "nielegalne" wystawianie spektaklu w kościołach dostarczało artystom i widzom wyjątkowych przeżyć. Odbiorcy nie byli typową publiką teatralną, więc nie mieli problemów z przyjęciem sztuki, mimo że język, jakim posługują się w niej aktorzy, daleki jest od tradycyjnego. Widzowie przeżywali spektakl na swój sposób, odwołując się do własnych doświadczeń i emocji. "Piołun" otwarcie, pięknie i ciekawie mówił o polskim społeczeństwie w okresie stanu wojennego. Udowadniał, że w beznadziejnym czasie są sprawy naprawdę ważne. Dawał nadzieję na wolność, podtrzymywał na duchu.

Dopiero 10 lat po premierze oficjalnie mogli zobaczyć go poznaniacy. Dziś, kiedy spełniły się ówczesne oczekiwania, "Piołun" dociera do Leszna. Spektakle odbędą się 21 marca o godz. 18 i 22 marca o godz. 16.

Bilety kosztują 15 zł (ulgowy) i 20 zł.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji