Artykuły

Bielsko-Biała. Ionesco w Banialuce

Teatr Lalek Banialuka zaprasza 3 kwietnia na premierę sztuki "Król umiera" Eugne Ionesco w reż. François Lazaro.

To kolejna propozycja Banialuki z cyklu prezentacji poruszających istotne problemy współczesnego świata. Reżyserem spektaklu jest François Lazaro, francuski reżyser teatralny, twórca wielu nowatorskich w formie przedstawień, autor głośnego spektaklu Banialuki "Samotność" (na zdjęciu).

"Król umiera" w jego interpretacji to traktakt o człowieku, jego wielkości i upadku, pogrążeniu się we władzy, dającej złudne poczucie bezgranicznej nietykalności i nieprzemijalności. Moment rozbicia tej ułudy, gwałtowny biologiczny upadek jednostki, nieuchronność degradacji umysłu i ciała, nieodwracalna samotność człowieka w obliczu ostateczności, interesują twórcę szczególnie.

W spektaklu wywołuje obraz Króla - Tyrana, ucieleśnionego przez ogromną lalkę, której postać daje wyobrażenie absolutu władcy. I zderzając tę figurę olbrzyma z postacią aktora, jego alter ego, pokazuje nieuchronny proces przechodzenia z życia w śmierć, schyłek Władcy i jednocześnie schyłek Człowieka. Z obrazu kolejnych stadiów rozpadu osobowości i fizyczności tyrana wyłania się głęboki wymiar etyczny dzieła - marności wszelkich doczesnych atrybutów wobec obnażającej istotę ludzką śmiertelności.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji