Gwiazdy na święto
Pod symbolicznym numerem telefonu 022 424 06 89 aktorka Joanna Szczepkowska o[na zdjęciu] znajmia od wczoraj, że 4 czerwca 1989 r. skończył się w Polsce komunizm.
Chwilę później w słuchawce słychać sygnał, po którym każdy może nagrać własne wspomnienia z tego dnia. Nagrania złożą się na multimedialną wystawę, która uświetni tegoroczne obchody 20. rocznicy pierwszych wolnych wyborów. To dopiero pierwszy ze stu projektów, które mają się złożyć na obywatelskie Święto Radości. Jego finałem będzie koncert gwiazd na pl. Teatralnym.
Wczoraj wagę pierwszych tak hucznych warszawskich obchodów rocznicy 4 czerwca 1989 r. podkreślała prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz. - Mamy już pierwsze pokolenie Polaków wychowanych w wolnej Polsce, ale ich wiedza o dążeniu do tej wolności jest niepełna - mówiła prezydent. Mają uzupełnić tegoroczne Święto Radości. Jego organizacją zajmuje się Dom Spotkań z Historią.
Wczoraj uruchomił pierwszy z planowanych na ten dzień projektów - "Opowiedz nam ten dzień". Do spisywania i nagrywania swoich wspomnień przez telefon namawia warszawiaków Joanna Szczepkowska. - Czekamy na wszystkie wspomnienia związane z 4 czerwca, te radosne i te smutne. Z nagrań powstanie fantastyczna mapa naszych doświadczeń - przekonywała aktorka. Dzień wyborów można wspomnienie dnia wyborów można pozostawić, nie tylko dzwoniąc pod numer infolinii, lecz także spisać na blogu na www.rocznice2009.pl
Główną osią obchodów będą Warsztaty Wolności na Krakowskim Przedmieściu. 4 czerwca na Trakcie Królewskim rozciągać się będzie chronologiczna wystawa plenerowa "Sztafeta wolności". Rozpocznie się pod Pałacem Staszica instalacjami związanymi z pierwszą wizytą papieża Jana Pawła II w Polsce w 1979 r., a zakończy wydarzeniami z 1989 r. zaprezentowanymi pod kościołem św. Anny.
Na tej trasie znajdą się też liczne atrakcje autorstwa stołecznych artystów. Happening przygotowuje Dariusz Gajewski, reżyser filmu "Warszawa", fotograf Marta Deskur pracuje nad cyklem zdjęć, którego część zostanie pokazana już w maju, a znana warszawiakom grupa Twożywo zorganizuje wolnościową akcję miejską. Spoty promujące obchody stworzy Ewa Stankiewicz, autorka głośnego dokumentu "Trzech kumpli".
Na skwerze Hoovera staną stoliki przypominające historię obrad z 1989 r. Każdy warszawiak będzie mógł porozmawiać przy nich z jednym z zaproszonych opozycjonistów i zapytać, co tak naprawdę wydarzyło się na początku lat 90. Na placu, gdzie Krakowskie Przedmieście przecina ul. Karowa, stanie kino plenerowe. - Chcemy odtworzyć telewizję z tamtych lat. Będziemy nadawać nie tylko fragmenty obrad, lecz także np. serial "Niewolnica Isaura" - mówi Hanna Nowak-Radziejowska z Domu Spotkań z Historią.
Zanim na pl. Teatralnym o godz. 19 rozpocznie się koncert wielkich polskich protest songów, na telebimach zobaczymy ważnych europejskich przywódców, którzy powiedzą, czym był dla nich rok 1989 r. Potem na scenę wyjdą zespoły, które święciły triumfy na Liście Przebojów Programu 3., która zadebiutowała w 1982 r.
Na ten jeden wieczór udało się reaktywować wiele z nieistniejących już kapel. W starym składzie zagra Aya RL, Turbo, Klaus Mitffoch i Republika z Grzegorzem Ciechowskim na ekranie. Zabrzmią wielkie przeboje - "Autobiografia", "Biała Flaga" czy "Nie pytaj o Polskę". Będzie też T.LOVE, Voo Voo, Dżem, Sztywny Pal Azji, Chłopcy z Placu Broni, Dżem, TILT oraz Adam Nowak i Kayah.