Artykuły

Wrocław. "Najpiękniejsze bajki świata" i wystawa zabawek w Teatrze Lalek

Wrocławski Teatr Lalek zaprasza na premeirę spektakluj "Najpiękniejsze bajki świata" oraz wernisaż wystawy "Zabawki" (na zdjęciu) ze zbiorów Henryka Tomaszewskiego i Stefana Kaysera.

"Najpiękniejsze bajki świata" to znane utwory bajki Jana Brzechwy ("Czerwony Kapturek", "Kot w butach", "Kopciuszek") i Janiny Gillowej ("Śpiąca królewna") w nowej, pełnej dowcipu, energii i muzyki aranżacji.

Twórcy przedstawienia zainspirowali się najpiękniejszymi słuchowiskami dla dzieci powstałymi w latach 60. ubiegłego wieku. Ich autorzy w oparciu o klasykę europejskiej baśni stworzyli miniaturowe, iskrzące się przepiękną polszczyzną opowiastki. Tak powstały kanon bajki dziecięcej towarzyszył całym pokoleniom.

Każda z bajek jest inna, zrealizowana w odmiennej konwencji, innej technice lalkowej. - Przedstawienie to cztery oddzielne bajki, które łączą postaci dwóch aktorek i motyw kręcącej się karuzeli - mówi debiutujący na profesjonalnej scenie reżyser Michał Derlatka - "Kot w butach to taki mini teatr z klocków. W "Czerwonym Kapturku" dużo jest materiałów i szmatek. "Śpiąca Królewna" realizowana jest w konwencji teatru cieni. A "Kopciuszek" jest mechaniczny - aktorki poruszają się jak nakręcone pozytywki, w rytm karuzeli.

Dramaturgia spektaklu opiera się na interakcji z dziećmi , które współtworzą akcję - chrapią wraz królestwem uśpionej królewny, muszą obudzić ją za pomocą "zajączków" puszczanych lusterkami , zaś Kot w Butach poprosi je o pomoc w budowaniu pałacu

Premierze towarzyszyć będzie unikatowa wystawa XIX-wiecznych zabawek z kolekcji Henryka Tomaszewskiego, założyciela i dyrektora Wrocławskiego Teatru Pantomimy, tancerza, mima, choreografa, reżysera, pedagoga - jednego z najważniejszych światowych twórców XX-wiecznego teatru oraz jego przyjaciela - Stefan Kaysera, aktora Wrocławskiego Teatru Pantomimy.

Wieloletnia pasja kolekcjonerska zaowocowała stworzeniem ogromnego zbioru często bezcennych zabawek z całej Europy i świata. Wystawa powstała we wspołpracy z Muzeum Miejskim we Wrocławiu

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji