Artykuły

Wrocław. Wydarzenia związane z Europejską Nagrodą Teatralną

Ponad pięciuset gości z całego świata - producentów, prezenterów, światowej sławy gwiazd teatru, dziennikarzy czołowych pism, reżyserów, krytyków, aktorów, profesorów akademickich, dyrektorów najważniejszych instytucji teatralnych i festiwali zasiądzie na widowni podczas ceremonii wręczenia Europejskiej Nagrody Teatralnej i nagrody Nowe Rzeczywistości Teatralne oraz sześciodniowych prezentacji [31 marca - 5 kwietnia] spektakli nagrodzonych twórców.

Laureaci Europejskiej Nagrody Nowe Rzeczywistości Teatralne, przyznawanej od 1990 roku także zaprezentują we Wrocławiu swojej przedstawienia. Rodrigo García i jego hiszpański La Carnicería Teatro pokażą 2 spektakle. Pierwszy z nich to "Accidens: matar para comer" [2 kwietnia, dwukrotnie] - wstrząsający obraz przemocy nad naturą ludzką, duet człowieka i homara, badający granice sztuki jako narzędzia politycznego, który skłania także publiczność do refleksji nad sztucznością tego, co masowo spożywamy. Drugie przedstawienie - "Zasypcie moimi popiołami myszkę Miki" (Arrojad mis cenzias sobre Mickey) [3 kwietnia] - to współczesny podręcznik przetrwania, teatr prowokacyjny, który jest odpowiedzią na prowokację, zdaniem reżysera znacznie poważniejszą, jaką jest niepodzielna dominacja systemu kapitalistycznego, który García odrzuca i przeciwko któremu się buntuje. Na miejscu, we Wrocławiu, García pzygotuje także performance z udziałem polskich aktorów [3 kwietnia].

Spektakl "Sunken Red" [3 kwietnia] zrealizowany przez Toneelhuis/Guy Cassiers & ro theater, jest lamentacją nad zmarłą matką i wspomnieniem z dzieciństwa spędzonego w japońskim obozie jenieckim czasów II wojny światowej. Przedstawienie powstało w oparciu o powieść "Bezonken Rood" holenderskiego pisarza Jeroena Brouwersa (1940). Guy Cassiers wyreżyserował tę dramatyczną i poruszającą zarazem opowieść "o tym, co tak trudno pamiętać, a jednocześnie nie sposób zapomnieć". W pawilonie Wytwórni Filmów Fabularnych będzie można także obejrzeć instalację prezentowaną we Wrocławiu we współpracy z Centrum Sztuki WRO, której autorami są Guy Cassiers i twórca video-art Kurt d'Haeseleer. Jej tematem jest moc polityki, moc mediów i (nie)moc sztuki. Instalacja inspirowana jest teatralną trylogią Guy Cassiersa "Tryptyk władzy".

Włoski reżyser Pippo Delbono, nagrodzony w 1997 nagrodą Ubu "za badania prowadzone na granicy sztuki i życia", przywiezie do Wrocławia impresję o Arturze Rimbaud i przeklętych poetach, o poetach rocka i ludziach, którzy żyli i przedawkowali podobnie jak oni, o śmierci całego narodu, o przemocy, miłości i samotności zatytułowaną "Czas zabójców (Il Tempo Degli Assassini) [4 kwietnia]. Jego drugie przedstawienie - Te nieludzkie ciemności" (Questo buio feroce) [4 kwietnia] - powstało na podstawie autobiografii zmarłego na AIDS amerykańskiego pisarza, Harolda Brodkey'a, który opisał nieludzkie i wyniszczające cierpienie ostatnich lat swojego życia.

François Tanguy wraz z Théâtre du Radeau z Francji zaprezentuje spektakl pod tytułem "Ricercar" [4 i 5 kwietnia]. Tytuł pochodzi od nazwy prastarej formy muzycznej poprzedzającej fugę. "Ricercare" - znaczy badać, okrążać, okrywać... Te określenia kojarzą się reżyserowi z ciałem, postacią, umożliwiają wykreowanie przestrzeni i czasu dla wciąż powracającej, bezustannej refleksji nad naturą, nad chwilą i ulotnością, nad złudzeniem i znaczeniem.

Węgierski reżyser Árpád Schilling przedstawi we Wrocławiu zapis happeningu zatytułowanego "Apologia Eskapologa" (Apology of the Escapologist) [5 kwietnia], który stworzył dążąc do rozszerzenia granic teatru i nadania swoim pracom wymiaru społecznego. Działania odbywają się w przestrzeni miejskiej, artysta nazywa je rodzajem "miejskiej terapii" zachęcającej do autoanalizy i działania na rzecz otoczenia.

W programie przewidziano także spotkania z laureatami, sympozjum poświęcone twórczości Krystiana Lupy, seminarium przygotowane przez IATC pt. "Sztuka aktorska przed i po Grotowskim", wystawę "Proch. Ápocalypsis cum figuris" na fotografiach Maurizia Buscarino", promocję książki "Theatre and Humanism in a World of Violence" pod redakcją Iana Herberta i Kaliny Stefanovej oraz pokazy przedstawień Agnieszki Olsten "LINCZ: Pani Aoi. Wachlarz. Szafa" (Teatr Polski we Wrocławiu) i "Mozart listy pisze" Krzysztofa Grębskiego (Wrocławski Teatr Lalek).

Festiwal Europejska Nagroda Teatralna odbywa się w ramach Roku Grotowskiego.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji