Artykuły

Częstochowa. Konkurs Wokalny im. Reszków

Filharmonia Częstochowska jest organizatorem Konkursu Wokalnego im. Jana, Edwarda i Józefiny Reszków. Przesłuchania I etapu odbędą się w dniach 18-19 marca 2009 roku. II etap - 20 marca - będzie miał charakter koncertu. Konkurs zwieńczy uroczysty koncert finałowy 21 marca.

Środowisko muzyczne Częstochowy od kilku lat zabiegało o możliwość organizacji konkursu wokalnego poświęconego pamięci rodzeństwa Reszków, którzy z tym regionem związali swoje losy. Organizatorzy mają nadzieję, że Konkurs Wokalny im. Jana, Edwarda i Józefiny Reszków rozpropaguje wiedzę o ich światowym dorobku nie tylko w lokalnym społeczeństwie. Wstępem do konkursu było zorganizowane z ogromnym rozmachem w listopadzie 2007 roku przez Stowarzyszenie Przyjaciół Gaude Mater Święto Muzyki poświęcone pamięci Józefiny, Jana i Edwarda Reszków, znakomitego śpiewającego rodzeństwa, którego kariera związana była z najbardziej prestiżowymi scenami operowymi na świecie. W ponad czterystuletniej historii opery tylko kilka razy odnotowano przypadki śpiewających rodzin. Najpierw przez kilkadziesiąt lat muzyczny świat podziwiał wywodzący się z Hiszpanii ród Garcia. Mniej więcej w tym samym czasie występowały też siostry Giudita i Giulia Grischi. Jednak II połowa XIX i początek XX wieku należały bez wątpienia do polskiego rodzeństwa Reszków: Józefiny (sopran), Jana (tenor) i Edwarda (bas). Reszkowie pochodzą z Saksonii i przywędrowali do Warszawy w okresie panowania Augusta Mocnego. Rodzina śpiewającego rodzeństwa od samego początku należała do zamożniejszego grona warszawskiego mieszczaństwa. Byli właścicielami kilku kamienic na Krakowskim Przedmieściu oraz eleganckiego Hotelu Saskiego na ulicy Koziej, gdzie często zatrzymywali się znani artyści zjeżdżający do Warszawy na gościnne występy. Tradycją rodzinną było nadawanie najstarszemu synowi imienia Jan.

Piękne głosy rodzeństwa, wdzięk i ogromna kultura osobista sprawiły, że głośno było o ich sukcesach nie tylko w teatrach operowych Paryża, Londynu, Madrytu, Wenecji, Mediolanu czy Nowego Jorku, ale również arystokratycznych salonach miast, gdzie Reszkowie występowali. Jan i Edward byli bożyszczami publiczności, która owacyjnie przyjmowała każdy ich występ. O ich przyjaźń zabiegali nie tylko znani artyści, politycy, ale również arystokratyczne i monarsze rody. Zachwycali się nimi królowa Wiktoria, król Edward VII i car Aleksander. Do grona ich wielbicieli zaliczał się znany kompozytor Jules Massenet, wielkie śpiewaczki: Nellie Melba i Adelina Patti, oraz znany pisarz Bernard Shaw. Ich karierze dzielnie sekundowała inna znana polska śpiewaczka Marcelina Sembrich-Kochańska, z którą Jan spotykał się na scenie MET w Nowym Jorku w "Romeo i Julii" Gounoda. Sławne rodzeństwo upodobało sobie okolice Częstochowy i tutaj - kupując majątki - lokowało zarobione śpiewem pieniądze. Skrzydlów był polskim domem Jana, który miał tutaj swój pałacyk i stadninę koni. Garnek, gdzie również wybudowano wspaniały pałac (zniszczono go w 1948 roku), należał do Edwarda, który tutaj spędził ostatnie lata życia. Borowno to posiadłość Emilii, najstarszej z rodzeństwa, której mąż, Adam Michalski, był administratorem dóbr obu braci. Oprócz wymienionych miejscowości do Reszków należały: Chorzenice, Witkowice i Kłobukowice w powiecie radomszczańskim, w sumie ponad 3500 hektarów.

Konkurs ma dać szansę pokazania się i sprawdzenia swoich umiejętności młodym wokalistom, studentom wydziałów wokalnych Akademii Muzycznych. Uczestników oceniać będzie pięcioosobowe jury: Katarzyna Suska, Romuald Tesarowicz, Jerzy Salwarowski i Tomasz Bugaj. Jury przewodniczy Delfina Ambroziak.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji