Artykuły

Opole. Za miesiąc 34. Konfrontacje Teatralne Klasyka Polska

34. Opolskie Konfrontacje Teatralne (OKT) "Klasyka Polska 2009" rozpoczną się 16 kwietnia. Podczas imprezy publiczność i jury obejrzą 8 spektakli konkursowych. Trzy z nich to imprezy grane na deskach macierzystych teatrów, na które zostaną zorganizowane wyjazdy.

- To spektakle bardzo drogie, dlatego jedynym sposobem na to, żeby publiczność festiwalu mogła je obejrzeć, są wyjazdy do teatrów, w których te przedstawienia powstały - wyjaśnił w poniedziałek na konferencji prasowej dyrektor opolskiego Teatru im. Jana Kochanowskiego i dyrektor artystyczny festiwalu, Tomasz Konina.

Podczas tegorocznych konfrontacji zaplanowano 3 wyjazdy - do Wrocławia na "Lalkę" w reżyserii Wiktora Rubina, do Krakowa na "Trylogię" w reżyserii Jana Klaty w Starym Teatrze i do Bydgoszczy do Teatru Polskiego na "Sprawę Dantona" (na zdjęciu) w reżyserii Pawła Łysaka. Za każdym razem autokary z chętnymi wyruszą spod opolskiego teatru im. Kochanowskiego.

Konina podkreślił, że budżet tegorocznych Konfrontacji (ok. 650 tys. zł) nie pozwolił na zaproszenie teatrów z Wrocławia, Bydgoszczy i Krakowa do zaprezentowania się w Opolu. - Taki "wyjazdowy" charakter wynika z chęci pogodzenia kryzysu finansowego, jaki dotknął festiwal, z absolutną koniecznością pokazania publiczności opolskiej bardzo ważnych przedstawień, które są horrendalnie drogie, i nie stać nas, aby zaprosić je do Opola - tłumaczył.

Dyrektor wyjaśnił, że wszystkie "wyjazdowe" spektakle to przedstawienia realizowane z dużym rozmachem, przez duże zespoły aktorskie i z rozbudowaną scenografią. - Koszt przywiezienia takiego przestawienia do Opola, wybudowania scenografii i zakwaterowania zespołu, to ponad 100 tys. zł - poinformował Konina.

Oficjalne rozpoczęcie festiwalu odbędzie się - podobnie jak w ubiegłym roku - w plenerze. Spektaklem otwierającym 34. OKT będzie wystawiony poza konkursem na opolskim Rynku "Hiob" Karola Wojtyły w wykonaniu Teatru Woskriesenije ze Lwowa.

Oprócz 3 wyjazdowych spektakli jury i publiczność obejrzą 5 przedstawień konkursowych. Są wśród nich premierowe "Panny z Wilka" według Iwaszkiewicza w reżyserii Tomasza Koniny i wykonaniu zespołu opolskiego dramatu i "Wieczór Sierot" według Janusza Korczaka w reżyserii Michała Borczucha z Miasta Dialogu z Łodzi.

Teatr im. Szaniawskiego z Wałbrzycha przywiezie do Opola "Opętanych" Gombrowicza w reżyserii Krzysztofa Garbaczewskiego, zespół Teatru Jaracza z Łodzi pokaże "Wyzwolenie" Wyspiańskiego w reżyserii Waldemara Zawodzińskiego, a na zakończenie Konfrontacji będzie można zobaczyć "Grube Ryby" Bałuckiego Teatru Polonia w Warszawie w reżyserii Krystyny Jandy.

Wśród imprez towarzyszących OKT jest blok spektakli poświęconych Jerzemu Grotowskiemu zatytułowany "Gra z pamięcią. Grotowski - Inspiracje (Opole 1959-1964)". Rok 2009 został ogłoszony Rokiem Grotowskiego, a lata 1959-64 to czas, gdy w Opolu działał Teatr 13 Rzędów, później przemianowany na Teatr Laboratorium.

Podczas Konfrontacji będzie można obejrzeć trzy spektakle oparte na zrealizowanych w latach 60. w Opolu scenariuszach Grotowskiego: "Kordiana", "Doktora Faustusa", i "Hamleta". Ich realizację powierzono trzem młodym artystom - reżyserowi, choreografowi i performerowi.

Werdykt festiwalowego jury, którego skład na razie nie jest znany, poznamy po zakończeniu ostatniego spektaklu konkursowego - w nocy z niedzieli 26 na poniedziałek 27 kwietnia.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji