Artykuły

Wrocław. Płyta "Terapia Jonasza" Bończyka i Krzywańskiego

Druga, wydana niedawno płyta duetu Bończyk - Krzywański to muzyka ze spektaklu "Terapia Jonasza"

Aktor Jacek Bończyk, absolwent wrocławskiej PWST, i gitarzysta Zbigniew Krzywański jako duet zadebiutowali cztery lata temu płytą "Depresjoniści". Po dobrym przyjęciu spółka Bończyk - Krzywański przekształciła się w koncertujący zespół, rozpoczęła też pracę nad sztuką "Terapia Jonasza". Autorem spektaklu jest Bończyk, kompozytorem piosenek Krzywański, prapremiera odbyła się w chorzowskim Teatrze Rozrywki w kwietniu 2007 roku. Piosenki z przedstawienia, w którym udział wzięli m.in. Renata Przemyk i Piotr Machalica, ukazały się niedawno na płycie wydanej przez wrocławską wytwórnię Luna Music.

Muzyka teatralna pozwala twórcom na swobodne żonglowanie stylami bez obawy, że ktoś zarzuci im niespójność czy brak konsekwencji. W tej materii wszystkie chwyty dozwolone i z tego skorzystał Krzywański: jest tu wesoła, akordeonowa "Piosenka Wuja Wiecha", musicalowa "Piosenka Księdza Piórko", "On ma się bać" zawieszona jest gdzieś pomiędzy muzyka latynoską a transowym klimatem piosenek Voo Voo. Są ciężko brzmiące, rockowe "Piosenka Hortensji" i "Piosenka Ojca Jonasza", funky'owo-elektroniczny "Niepokój", jest dużo popowych, miłych dla ucha nut i trochę pastiszu. Mimo gatunkowego miszmaszu całość nie męczy - solidnie zagrane utwory i aktorsko wyśpiewane teksty to atuty, dzięki którym kilka utworów (mój typ to "Wyznanie Jonasza") mogłoby spokojnie zaistnieć w radiu.

Nie jest to klasyczny "album z muzyką" - do krążka dołączona jest treść dramatu w formie małej książeczki, całość opakowana jest w solidne, tekturowe pudełko.

Bończyk & Krzywański "Terapia Jonasz", Luna Music 2009

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji