Artykuły

Kraków. Złote Laury za mistrzostwo w sztuce rozdane

Agata Duda-Gracz, Edward Chudziński, Józef Opalski, Bogusław Schaeffer i Bartosz Szydłowski (na zdjęciu) otrzymali w środę "Złote Laury za mistrzostwo w sztuce" za rok 2008. Nagrody przyznaje krakowska filia Fundacji Kultury Polskiej.

Agatę Dudę-Gracz nagrodzono za mistrzowskie realizacje reżyserskie i scenograficzne w teatrze. - Spróbuję na ten zaszczyt zasłużyć. Jestem dopiero pięć lat po szkole. Mam silne poczucie, że jeszcze nie zaczęłam, że dopiero próbuję być reżyserem, scenografem, czegoś dowiedzieć się o tym zawodzie - mówiła laureatka.

Jak przyznała, bardzo trudną być córką Jerzego Dudy-Gracza. - Mówić o mistrzostwie w sztuce jakiejkolwiek, nosząc jego nazwisko, jest bardzo trudno, być może dlatego zdecydowałam się na pracę w teatrze - wyznała Agata Duda-Gracz. - To, czego wymagam od siebie na tym etapie, przepraszam za nieparlamentarne słowa, to, o czym mówił mi tata: "Żebyś nigdy nie wpadła na pomysł, aby płynąć z prądem, bo z prądem płynie tylko gówno" - powiedziała.

Edwarda Chudzińskiego, historyka literatury, publicystę, wykładowcę dziennikarstwa, wyróżniono za mistrzostwo w sztuce krzewienia wiedzy o kulturze, kreowania i redagowania czasopism kulturalnych i znaczący udział w dokonaniach artystycznych Teatru Stu. - Z Krakowem związałem się prawie pół wieku temu. I jak umiem, staram się swoją obecność w tym mieście zaznaczyć - mówił Chudziński. - Nie umiem znaleźć sobie miejsca w jakimś jednym przedziale, dlatego przemieszczam się z uczelni do teatru, z teatru do mediów - tłumaczył.

Reżyser, krytyk teatralny i pedagog Józef Opalski dostał Złoty Laur za mistrzowskie dokonanie w dziedzinie reżyserii, krytyki teatralnej oraz organizacji życia artystycznego w Krakowie. - Nie byłoby żadnych laurów, gdybym nie miał wspaniałych mistrzów - powiedział Opalski, wymieniając Konrada Swinarskiego, Jerzego Jarockiego, Giorgio Strehlera, Kazimierza Wykę, Jan Kotta i Jana Błońskiego.

Kompozytora, muzykologa i dramaturga Bogusława Schaeffera uhonorowano za mistrzostwo w sztuce kompozycji, teorii muzyki i dramatu. - To jest człowiek tytan talentu i pracowitości. Postać, która towarzyszy wielu pokoleniom krakowian i Polaków - mówił przewodniczący jury przyznającego laury, Zbigniew Święch. Nagrodę za chorego laureata odebrał pianista - Sławomir Zubrzycki.

Bartoszowi Szydłowskiemu przyznano laur za mistrzostwo w reżyserii i zrealizowanie ważnego projektu w Krakowie-Nowej Hucie: Teatru Łaźnia Nowa. - Przez dziesiątki lat ludzie z Nowej Huty jeździli do teatrów Starego Krakowa, a teraz dzięki panu krakowianie jeżdżą do Nowej Huty - mówił Święch.

- Nowa Huta obchodzi swoje 60-lecie. Łaźnia jest tam dopiero od paru lat i wiele rzeczy złożyło się na to, że jest tam rozpoznawalna. Coś w tej dzielnicy tkwi i jest niesamowicie wartościowe, coś, co było wykuwane przez wiele pokoleń i niesłusznie odrzucane przez wiele środowisk; to jest sygnał, że w każdym miejscu można realizować swoje marzenia. Działo i dzieje się teraz wiele ciekawych rzeczy w Nowej Hucie, a Łaźnia to nie jedyne miejsce, które pracuje na to, by Nowa Huta była postrzegana inaczej - powiedział Szydłowski.

Prezes Fundacji Kultury Polskiej Rafał Skąpski poinformował, że minister kultury Bogdan Zdrojewski przyznał Złote Medale Gloria Artis prezesowi krakowskiej filii Fundacji Kultury Polskiej prof. Aleksandrowi Krawczukowi oraz profesorom Marianowi Koniecznemu i Bronisławowi Chromemu. Srebrne medale otrzymali: Zbigniew Święch i Elżbieta Stefańska, a brązowy Zbigniew Czop. Wyróżnionym medale wręczył w środę prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji