Artykuły

Warszawa. Posłowie uczczą pamięć Krasińskiego i Modrzejewskiej

Członkowie sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu przyjęli w środę projekt uchwały w sprawie uczczenia pamięci Zygmunta Krasińskiego. Posłowie chcą także przypomnieć uchwałą 100. rocznicę śmierci Heleny Modrzejewskiej (na zdjęciu).

150. rocznica śmierci Krasińskiego minęła 23 lutego.

Posłowie w projekcie uchwały napisali m.in., że Krasiński - obok Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego i Cypriana Norwida - uznawany jest za jednego z największych polskich romantyków. "W swoich wizjonerskich dramatach, będących arcydziełami literatury światowej - "Nie-boskiej komedii" i "Irydionie" - utożsamiał się z losem narodu" - przypomniano w uchwale.

Zygmunt Krasiński, dramatopisarz i poeta, powieściopisarz, epistolograf, urodził się 19 lutego 1812 w Paryżu jako syn generała armii napoleońskiej Wincentego hr. Krasińskiego i Marii Urszuli z Radziwiłłów Krasińskiej. Był jednym z czołowych polskich romantyków, autorem m.in. dramatu romantycznego ("Nie-Boska komedia", "Irydion"), poematu "Przedświt", powieści historycznych. Zmarł w 1859 roku w Paryżu, pochowany został w rodowym majątku Opinogóra (woj. mazowieckie).

Podczas środowego posiedzenia komisji posłowie zdecydowali również, że wystąpią z wnioskiem do marszałka Sejmu o podjęcie inicjatywy w sprawie uczczenia 100. rocznicy śmierci Heleny Modrzejewskiej.

Helena Modrzejewska (właściwie Benda) urodziła się 2 października 1840 roku w Krakowie, zmarła 8 kwietnia 1909 w Newport Beach w Kalifornii. Pochowana została w Krakowie. Zadebiutowała w amatorskiej trupie wędrownej, na scenie w Bochni, w 1861 r., objeżdżając prowincjonalne miejscowości Galicji. Spędziła trzy lata w Krakowie; w 1868 wyszła za mąż i przeniosła się do Warszawy. W 1876 r. wyemigrowała do Stanów Zjednoczonych (obywatelstwo amerykańskie otrzymała w 1883 r.).

W sumie zagrała ok. 260 ról, w tym 35 po angielsku. Za najwybitniejsze kreacje Modrzejewskiej uznaje się m.in. szekspirowskie role Ofelii, Julii, Lady Makbet, a także Marii Stuart i Damy Kameliowej.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji