Artykuły

Znów Havel

Polską prapremierę "Opery żebraczej"- utworu Vaclava Havla opartego na mo­tywach Johna Gaya - zoba­czymy już jutro w jeleniogórskim Tea­trze im. Norwida.

Po dwóch jednoaktówkach Vaclava Havla czeski reżyser Andrej Korb przy­gotował kolejny havlowski spektakl.

"Operę żebraczą" Andrej Korb po raz pierwszy wystawił 1listopada 1975r. Wraz ze stworzoną przez siebie grupą amatorów teatralnych pokazał dramat w Hradecku opodal Trutnova, gdzie let­niskowy domek pod koniec lat 60. ku­pił autor sztuki Vaclav Havel. W efek­cie Korb musiał odejść z teatru i prze­pracował 13 lat jako pracownik fizycz­ny przy uszczelnianiu okien. W tym czasie został sygnatariuszem Karty 77. Havel, którego książki latach 1971-1972 usunięto ze wszystkich bibliotek publicznych w Czechosłowacji, począt­kowo przygotowywał "Operę" dla pra­skiego klubu dramatycznego. Zanim jednak doszło do jej wystawienia, au­tor był już na cenzurowanym. I tak po rocznych przygotowaniach pod Pragą odbył się nielegalny pokaz "Opery że­braczej" z udziałem 300 widzów. Byli wśród nich przyszli członkowie Karty 77, więźniowie polityczni, emigranci, a także porewolucyjni politycy i jeden z przyszłych prezydentów państwa! Po oficjalnym pokazie w Domu Kultury w Hradecku w 1975 r. rozpętała się kampania przeciwko Havlowi. Przed­stawienie na prowincji uznano za nie­legalny zjazd polityczny i działanie zor­ganizowanej grupy opozycyjnej. Ludzie obecni na przedstawieniu musieli tłu­maczyć się przed pracodawcami, a ca­łą sprawą interesowała się aktywnie Służba Bezpieczeństwa. Havel oceniał to wtedy jako zaostrzenie kursu poli­tycznego umożliwiające ingerencje w wiele wydarzeń kulturalnych.

Polską prapremierę sztuki Havla Korb przygotował w Teatrze Norwida przy współpracy scenografa Jana Duska. Obaj twórcy przed trzema laty przygo­towali w Teatrze im. Norwida dwie jed­noaktówki Havla: "Wernisaż" i "Au­diencję". Muzyka do "Opery żebraczej" w tłumaczeniu Andrzeja Jagodzińskiego jest dziełem Milana Hlavsa.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji