Artykuły

Kłopoty z córką

Nie często mamy możliwość oglądać na Śląsku spektakle baletowe. Nie lada gratką będzie więc premiera baletu "Córka źle strzeżona", przygotowana przez bytom­ską Operę Śląską. Balet to niezwykły z kilku powodów. Po pierwsze - we­dług historyków tańca to pierwowzór komicznego "baletu z akcją". Po dru­gie - na scenach baletowych świata ist­nieje w kilku, jeśli nie kilkunastu wer­sjach. Wszystko zaczęło się w XVIII wieku kiedy poeta Jean Dauberval na­pisał utwór, utrzymany w modnej wów­czas konwencji sielanki. Sztukę zatytu­łowano pierwotnie " Balet słomy czyli krok tylko od złego do dobrego". Jej akcja rozgrywa się na wsi niedaleko Pa­ryża. Bogata farmerka - Simone ma uroczą córkę Lise. Dziewczyna jest za­kochana w Colinie pracującym w gos­podarstwie jej matki. Simone, która dla swej jedynaczki pragnie bogatego mę­ża, nie zgadza się na zaloty Colina do Lise. Przepędza go ilekroć zauważy go w pobliżu córki. Colin wymyśla więc coraz to nowe fortele, aby choć przez chwilkę zobaczyć oblubienicę. Konku­rentem biednego młodzieńca jest za­możny, ale głupi Alain. Simone wybie­ra oczywiście jego i pragnie jak naj­szybciej ożenić go z Lise. Dziewczyna nie chce jednak o tym słyszeć.

Początkowo muzykę do tego baletu stanowiły popularne ludowe melodie. Potem oprawę muzyczną stworzył fran­cuski twórca Ferdinand - Louis Herold. Do swej kompozycji włączył także frag­menty z oper Rossiniego.

W połowie XIX wieku nową wersję zaproponował Peter Ludwig Hertel. Wplótł w nią fragmenty muzyki Herol­da. Chcąc ożywić nieco szablonową i mało oryginalną kompozycję Hertla wielu realizatorów "Córki źle strzeżo­nej" włącza do niej utwory innych twór­ców. Krzysztof Dziewięcki, czuwający nad stroną muzyczną bytomskiego spektaklu, zdecydował się wzbogacić XIX-wieczną wersję fragmentami z "Włoszki w Algierze", "Wilhelma Tella" i "Jedwabnej drabinki" Rossinie­go. Inscenizację i choreografię powie­rzono Henrykowi Konwińskiemu. Sce­nografią zajął się Jan Bernaś. Balet przy­gotowała Olga Kozimala-Kliś.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji