Artykuły

Legnica. Projekt "Teatr w mieście - miasto w teatrze"

Od 1 marca do legnickiej drużyny teatralnej Jacka Głomba dołączy etatowo wieloletni współpracownik tej sceny, wrocławski teatrolog, dramaturg i reżyser Krzysztof Kopka [na zdjęciu].

To początek nowego legnickiego projektu artystycznego "Teatr w mieście - miasto w teatrze". Dziesięciu polskich i zagranicznych dramaturgów zaproszonych do współpracy stworzy 10 miniatur scenicznych o Legnicy.

Projekt rozpocznie roczny cykl prezentacji dorobku dramaturgów, którzy reprezentują odmienny od legnickiego typ wrażliwości teatralnej i inną estetykę. Ma to wzbogacić ofertę artystyczną dla miejscowej publiczności, na co dzień obcującej z bardzo wyrazistym, także światopoglądowo, niemal autorskim teatrem Jacka Głomba.

Do udziału w nowym legnickim przedsięwzięciu artystycznym zaproszono: Tadeusza Słobodzianka, Michała Walczaka, Artura Pałygę i Roberta Urbańskiego z Polski, a także Jelenę Isajewą i Michała Ugarowa z Rosji, Jachyma Topola z Czech, Jurija Andruchowycza z Ukrainy oraz Andreasa Sautera z Niemiec.

- Raz w miesiącu zaprezentujemy dorobek twórczy jednego z tych artystów, co z pewnością wzbogaci naszą teatralną ofertę. Ale też naszym celem jest, by zaprosić tę grupę dramaturgów do napisania miniatur dramatycznych o Legnicy, w których - w różnych poetykach i z różnych punktów widzenia - spojrzą na to miasto - objaśnia Jacek Głomb.

Projekt comiesięcznych spotkań "Teatr w mieście - miasto w teatrze" składać się będzie z dwóch części. Pierwszą będzie cykl nazwany LAS (Legnickie Aktualności Sceniczne) "Paparazzi", który przygotują wspólnie Krzysztof Kopka i Maciej Masztalski (wrocławska Grupa Artystyczna Ad Spectatores). Będzie to prezentacja dwóch krótkich scenek, dla których punktem wyjścia będą wydarzenia jakimi w minionym miesiącu żyła Legnica, a zatem próba teatru jako doraźnego komentatora życia miasta.

W części drugiej comiesięcznych spotkań, które będą odbywać się w teatralnej kawiarni Caffe Modjeska (w razie potrzeby także w innych miejscach), przewidziana jest prezentacja postaci i dorobku jednego z dramaturgów zaproszonych do udziału w cyklu. Nawet, gdy - z jakichkolwiek powodów - niemożliwa będzie osobista wizyta twórcy w Legnicy, autorzy projektu nie zrezygnują z takiej prezentacji. Spotkanie z publicznością realizowane będzie wówczas poprzez internetowe wideokonferencje. Dorobek autora ilustrowany będzie czytaniem jednej z jego sztuk.

To właśnie w tej części spotkań planowane jest wystawianie nadesłanych "legnickich miniatur dramatycznych", które po zakończeniu projektu złożą się na antologię teatralnych komentarzy do życia miasta.

Krzysztof Kopka (1958), teatrolog, scenarzysta, reżyser, tłumacz. Absolwent Wydziału Wiedzy o Teatrze warszawskiej PWST. W latach 80. współpracował jako krytyk z miesięcznikiem "Teatr" i "Gońcem Teatralnym", z czasem jednak przeszedł na drugą stronę rampy. Reżyserował w teatrach w Zakopanem, Gdańsku, Jeleniej Górze i Białymstoku, we Wrocławiu, Łodzi, Zabrzu i Wałbrzychu. Pisze sztuki dla teatrów dramatycznych i lalkowych, instytucjonalnych i offowych. Jego najsłynniejszy tekst to "Ballada o Zakaczawiu" (wspólnie z J. Głombem i K. Kowalewskim) zrealizowana w legnickim Teatrze Modrzejewskiej. W Legnicy powstała także cała seria jego adaptacji Szekspira: od "Koriolana", przez "Hamleta. Księcia Danii", po "Otella". Od wielu lat Kopka jest promotorem rosyjskiej dramaturgii w Polsce. To on odkrył dla polskich scen Iwana Wyrypajewa i dokumentalny moskiewski Teatr.doc. Na stałe Kopka mieszka we Wrocławiu, współdziała z Grupą Ad Spectatores. To dla niej napisał "Wrocławski pociąg widm", słynną odyseję o losach dawnych i nowych wrocławian. Do tematu historii mielącej ludzkie losy wrócił "Lustracją", którą napisał i wyreżyserował ponownie w Legnicy. Ostatnio, wraz z Leszkiem Bzdylem, wyreżyserował w Teatrze Modrzejewskiej sztukę "Cyrano de Bergerac". Dla Waldemara Krzystka pisze scenariusz do kolejnego filmu autora "Małej Moskwy". Film "80 milionów" ma trafić do kin w 2010 roku.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji