Artykuły

Katowice. Aktorzy ze Śląskiego w filmie "Popiełuszko"

W obsadzie filmu "Popiełuszko" znalazło się dwoje aktorów związanych z Teatrem Śląskim. To Michał Rolnicki, który pojawia się jako student medycyny i Alina Chechelska [na zdjęciu], która wciela się w rolę Matki księdza Jerzego.

- Gdy odbywały się castingi do filmu, akurat byłam na Krymie, gdzie graliśmy spektakl "Oskar i Róża" - mówi Alina Chechelska. - Pomyślałam: "Trudno, przepadło. Moja szansa minęła". Aż tu nagle otrzymałam zaproszenie na rozmowę z reżyserem. Potem odbyły się zdjęcia próbne. Nie spodziewałam się, że dostanę rolę - dodaje Chechelska.

- Wiem, że reżyser długo nie mógł znaleźć odtwórczyni tej roli. Nie chodziło mu bowiem o czyste naśladownictwo - mówi.

Aktorka spotkała się z matką księdza Popiełuszki, mieszkającą po dziś dzień we wsi Okopy na Białostocczyźnie. Bardzo chciała ją poznać, bo granie istniejącej osoby jest wyjątkowo trudne. - To było wstrząsające przeżycie. Ona jest charyzmatyczna. Jest taka czysta, autentyczna, nie da się jej wpisać w żadne ramy - wspomina aktorka.

Alina Chechelska musiała się też nauczyć mówić ze wschodnim akcentem. W tym samym okresie w Teatrze Śląskim rozpoczynały się próby do sztuki "Polterabend", gdzie mówi w gwarze śląskiej. Tymczasem ona sama pochodzi spod Krakowa.

Na potrzeby filmu aktorka musiała też przejść poważną metamorfozę - postarzenie. - To była długa i skomplikowana charakteryzacja. Miałam nakładany na całą twarz specjalny, amerykański klej - opowiada aktorka. Kiedyś, śpiesząc się na próbę do Katowic, wsiadła w pełnej charakteryzacji do pociągu. - Wżerało mi się to w skórę, więc nie wytrzymałam i poszłam do toalety wszystko zedrzeć. Po "liftingu", czyli nagłym odmłodnieniu, wróciłam do przedziału. Nie spodziewałam się, że metamorfoza zrobi aż tak wielkie wrażenie na współpasażerach - śmieje się Chechelska.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji