Artykuły

Częstochowa. Konkurs Wokalny im. Reszków

Konkurs Wokalny im. Jana, Edwarda i Józefiny Reszków odbędzie się w marcu z dużym zainteresowaniem kandydatów. Choć w końcu stycznia Filharmonia Częstochowska rozpatrywała ewentualność odwołania imprezy.

Konkurs Wokalny im. Jana, Edwarda i Józefiny Reszków odbędzie się w marcu z dużym zainteresowaniem kandydatów. Choć w końcu stycznia Filharmonia Częstochowska rozpatrywała ewentualność odwołania imprezy.

Szefowa Filharmonii, Beata Młynarczyk przyznaje, że organizowany konkurs jest naturalną konsekwencją działań zapoczątkowanych przez Krzysztofa Pośpiecha, a przywracających pamięć o artystycznym rodzie Reszków, gwiazdach światowych scen operowych. Święto Muzyki z 2007 r. uaktywniło podczęstochowskie gminy związane z tą rodziną, które wspólnie zaczęły budować cały program imprez kulturalnych, sportowych i turystycznych, którym patronują postaci słynnych śpiewaków a tutejszych ziemian. Kłomnice, Kruszyna, Mstów, Mykanów oraz Rędziny są również współorganizatorami pierwszego konkursu dla młodych śpiewaków.

- Trochę się obawialiśmy o zainteresowanie uczestników - mówi dyrektor Młynarczyk - bo termin naszego konkursu, z którym wchodzimy dopiero do kalendarza podobnych imprez, sąsiaduje blisko np. z zasłużonym Konkursem im. Ady Sari. Kiedy więc coraz bliżej było końca stycznia, a my mieliśmy ledwie kilka zgłoszeń, byliśmy bliscy odwołania konkursu. Jak to w Polsce bywa, oczywiście w ostatnich dniach zaczęła się lawina zgłoszeń i informacje o tym, że ktoś wysłał aplikację, która w terminie do Częstochowy nie dotarła. Ostatecznie otrzymaliśmy 41 aplikacji, a wśród zgłoszonych były dwie Koreanki, Słowaczka i Ukrainka.

Wszyscy kandydaci byli oczywiście studentami wydziałów wokalnych polskich akademii muzycznych. Spośród nich jury wybrać miało grupę 16 uczestników pierwszego etapu konkursu. Delfina Ambroziak - przewodnicząca Jury, Katarzyna Suska, Romuald Tesarowicz, Jerzy Salwarowski oraz Tomasz Bugaj wybrali 19 młodych śpiewaków, co jest świadectwem wysokiego, wyrównanego poziomu zgłoszeń i stawiania chęci wyłowienia prawdziwych talentów nad literę regulaminu. A młodzi ludzie mają o co walczyć, nagrody to osiem, pięć i trzy tysiące zł oraz profesjonalny występ z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Częstochowskiej.

18 i 19 marca zakwalifikowani uczestnicy z udziałem akompaniatora wykonają przed jurorami trzy arie, z tego obowiązkowo jedną Mozarta i jedną polskiego kompozytora. 20 marca do II etapu stanie już tylko ósemka śpiewaków, która wystąpi przed publicznością z naszą orkiestrą. 21 marca podczas koncertu galowego poznamy zwycięzców.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji