Artykuły

Za pozwoleniem Zbyszku: wypraszam sobie!

Nie mogę milczeć w obliczu personalnej nagonki, w jaką przekształciła się dyskusja pod piórem Andrzeja Żurowskiego - pisze prof. Zbigniew Majchrowski. - I takowym zniewolony imperatywem, z olimpijskim obiektywizmem daje Profesor właściwy odpór mojemu biciu retorycznej piany. A że, jak wyznaje, nie dostrzega żadnej istotnej różnicy w poziomie artystycznym Wybrzeża za Nowaka i za Orzechowskiego - pal sześć - Andrzej Żurowski odpowiada Zbigniewowi Majchrowskiemu na łamach Gazety Wyborczej - Trójmiasto.

Zbyć tego jednak nie sposób bezdusznym wzruszeniem ramion, że ot, krótkowidz i trudno by z nim gadać o kolorach; przenikliwie wszak dojrzał mój jakoby pełen sentymentu wspomnień czaro Nowakowych czasach i przejrzał, iż nie dziwota, skoro wonczas w repertuarze Wybrzeża znajdował się scenariusz... mojego autorstwa. Podłość insynuacji razić by mogła tylko pozornie, bowiem rzeczywiście: mój scenariusz grano. Rozglądam się przeto za włosiennicą.

Wypraszam sobie natomiast imputowania mi rzekomego wdania się w personalną nagonkę. W pyskówkę - nawet z Tobą, Zbyszku - wciągnąć się nie dam. Nie sprowokują mnie ani małostkowe zgryźliwości ad personam, ani nawet tak bezczelne insynuacje. Na frazeologię machnijmy ręką; może istotnie na starość ślepnąć zaczynam i głuchnąć, skórom nie dosłyszał i nie dostrzegł, iż w swym artykule Żurowski rzuca się krzycząc... A choćby i szeptem nie mam zamiaru wdawać się w wyceny, kto i kiedy gra gorzej, kto lepiej, akto brylują nie zwykłem w takich kategoriach myśleć o sztuce teatru.

Profesor Majchrowski mniema, że Andrzej Żurowski powie mi... Otóż nic Ci, Zbyszku, nie powiem. Com miał Ci Profesorze do powiedzenia, tom powiedział, dawno temu, kiedyś był moim studentem. Pochylić mi się natomiast uchodzi nad Twą supliką: Mam prośbę, Andrzeju: jako fachowcy od teatru oceniajmy fakty, a nie własne wspomnienia z przeszłości. Otóż wybacz - do wspominek, pozwolisz, sam sobie będę dobierać partnerów.

Andrzej Żurowski

Debata

List Andrzeja Żurowskiego jest odpowiedzią na tekst Zbigniewa Majchrowskiego "Kołysząc się wśród fal", który był głosem w dyskusji o Teatrze Wybrzeże Adama Orzechowskiego. Rozpoczęliśmy ją tekstem Mirosława Barana "Wybrzeże: wiele hałasu o nic". Wzięli w niej udział również Andrzej Mańkowski, Natalia Klimczak i Magdalena Zelent.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji