Artykuły

Warszawa. Spotkanie z Eustachym Rylskim i Jackiem Dehnelem

25 lutego o g. 19 w Teatrze Collegium Nobilium w cyklu Eviva l'arte odbędzie się spotkanie "Eustachy Rylski i Jacek Dehnel: Sztuka z przeszłości". Prowadzenie Rafał Sławoń, wstęp wolny.

Tym razem pod szyldem Evviva l'arte wystąpią prozaicy, którzy inspiracje dla swej twórczości czerpią z przeszłości.

Eustachy Rylski (urodzony w 1944 roku) będąc niewątpliwie wnikliwym obserwatorem współczesności jest przede wszystkim mistrzem powieści historycznej. Od debiutanckich mini powieści Stankiewicz i Powrót po Warunek - niezwykłą historię ucieczki dwóch nienawidzących się żołnierzy armii napoleońskiej z wojną 1812 roku w tle - gromadzi prestiżowe nagrody (w tym nominację do Nike) i rzesze wiernych czytelników. Właśnie ukazała się jego najnowsza książka - Po śniadaniu, tom szkiców poświeconych fascynacjom literackim autora. "Pisarze, jak wszystko inne, przychodzą i odchodzą. Niektórych zatrzymujemy na chwilę, innych na całe życie" - pisze Rylski. Turgieniew, Błok, Iwaszkiewicz, Hemingway, Camus, a w tle także Rosja, Sycylia. i magiczny wpływ fizjonomii pisarzy na ich twórczość. "Według Rylskiego dzięki literaturze można uświadomić sobie własne przemijanie i zgłębić tajemnicę stawania się tym, kim jesteśmy" - napisał krytyk.

Jacek Dehnel (rocznik 1980) jest laureatem licznych konkursów poetyckich, nagrody Kościelskich, Paszportu Polityki, autorem wierszy, powieści i opowiadań. Najgłośniejszą książkę, zatytułowaną Lala, zawdzięcza babci. Jak pisze - "domorosłej Szeherezadzie". Nadał formę jej opowiadaniom o rodzinnym Lisowie, niemieckiej okupacji, mitach greckich, Szekspirze. Lala to również zapis procesu starzenia się. I kresu obyczajów, sposobu życia warstwy społecznej, do której należała rodzina babci.

Dehnel lubi się pokazywać w meloniku, w surducie, z laseczką; w wierszach opisuje przedmioty noszące ślady minionych lat. Także jego ostatnia książka jest ostentacyjnie przekorna wobec współczesności, już sam tytuł odsyła do przeszłości. "Balzakiana są próbą zmierzenia się z tym, co ogólnoludzkie, w dekoracjach tego, co specyficznie polskie" - mówi autor. Dialog z cyklem powieściowym Balzaka jest niezwykle udany. Kolejny dowód, jak bardzo inspirujące mogą być dla współczesnych twórców dawni mistrzowie.

rezerwacja zaproszeń: tel. (22) 635 96 22 (12.00-16.00) oraz promocja.tcn@at.edu.pl

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji