Artykuły

Orwell o totalitaryzmie uczuć

To nie będzie spektakl o tym, jak system totalitarny burzy nasze życie. To będzie przedstawienie o tym, jak sami niszczymy miłość - o spektaklu "2084" w reżyserii Michała Siegoczyńskiego w Teatrze Na Woli w Warszawie pisze Paulina Sygnatowicz w Polsce.

Młody reżyser Michał Siegoczyński sięgnął po znaną powieść George'a Orwella "Rok 1984", aby na jej podstawie stworzyć spektakl zatytułowany "2084". Jego warszawska premiera będzie miała miejsce w sobotę na deskach teatru Na Woli.

Sztuka miała przedpremierę w Teatrze Powszechnym im. J. Kochanowskiego w Radomiu 14 lutego. Wydaje się, że nie bez powodu reżyser wybrał walentynki na pierwszy dzień spotkania z publicznością. Skupił się bowiem na miłosnym wątku opowieści Orwella. - Zainspirowała mnie ostatnia scena powieści. Opis spotkania dwojga ludzi, których wcześniej łączyła namiętna miłość i bliskość, a obecnie nic do siebie nie czują - przyznaje Siegoczyński, który spektakl nie tylko wyreżyserował, ale także napisał jego scenariusz. Podczas kiedy George Orwell w swojej, przez lata zakazanej w Polsce, powieści ostrzegał przed polityczno-społecznymi niebezpieczeństwami ze strony systemu totalitarnego, Siegoczyński skupia się na współczesnym terrorze uczuć i emocji.

Młodzi bohaterowie, kochankowie z Wisełki, obnażają się w telewizyjnym talk-show. W roku 1984 miłość niszczył totalitaryzm, wszechobecne oko Wielkiego Brata, jak będzie w roku 2084? - Co sprawia, że w miejsce tak wielkiego żaru pojawia się pustka? - pyta reżyser i odpowiada. - Porzucamy realną miłość dla jej idealnego wzorca, mającego znamiona utopii doskonałej. Dla miłości zamieszkującej mityczną i nieosiągalną przestrzeń.

Michał Siegoczyński to jeden z ciekawszych reżyserów młodego pokolenia. Jego specjalnością stały się sceniczne adaptacje znanych dzieł literackich i filmowych. W teatrze Praga co jakiś czas oglądać możemy świetny spektakl zatytułowany "Elling", który powstał na podstawie norweskiego filmu, a w teatrze Studio nieco mniej udaną, ale interesującą adaptację powieści Trumana Capote'a "Śniadanie u Tiffany'ego" (przedstawienie nosi tytuł "HollyDay").

AUTOR ZAKAZANY

George Orwell (1903-1950) urodził się w Bengalu jako Erie Arthur Blair. W1907 r. przeniósł się z rodzicami do Anglii. Walczył w wojnie domowej w Hiszpanii (1936-1937) po stronie republikańskiej. Po jej zakończeniu musiał ukrywać się przed represjami ze strony stalinowskiego aparatu państwowego. Popularność przyniosły mu "Folwarkzwierzęcy", bajka polityczna opisująca degenerację idei egalitaryzmu komunistycznego, i wybitna powieść "Rok 1984"przedstawiająca wizję systemu totalitarnego. Obie książki w PRL-u były zakazane.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji