Artykuły

Śmiać się czy płakać

- Grając w tej sztuce, z początku patrzyłam na nią jak tłumacz, później, na szczęście, zdążyłam się od niej zdystansować - mówi MARTA KLUBOWICZ, aktorka i tłumaczka "Kury na plecach", której premiera odbędzie się w Teatrze Na Woli w Warszawie.

Janusz R. Kowalczyk: Jak doszło do pani debiutu translatorskiego?

Marta Klubowicz: Pracowałam w Niemczech, grając Solwejgę w "Peer Gyncie" Ibsena w inscenizacji Freda Apke. W Koszalinie ten sam reżyser obsadził mnie jako Mefista w "Fauście" Goethego. Kiedyś dał mi do czytania "Kurę na plecach". Sztuka nie była jeszcze skończona, ale tak mi się spodobała, że od razu zaczęłam ją tłumaczyć. Bez gwarancji, choć z wiarą, że uda się ją wystawić.

Autor mówił o zmianach podejmowanych podczas prób. Czy pani praca przez to się nie przedłużała?

- Owszem, powiedziałam mu nawet, iż następnym razem zacznę tłumaczyć, jak mi przysięgnie, że postawił ostatnią kropkę. Ale ta potrójna praca nam się w sumie opłaciła. Podczas prób pewne partie tekstu okazały się zbędne, inne wymagały poprawek, doszły nowe fragmenty. Grając w tej sztuce, z początku patrzyłam na nią jak tłumacz, później, na szczęście, zdążyłam się od niej zdystansować. Kiedy jako aktorzy szukaliśmy tropów interpretacyjnych, pytaliśmy reżysera, o czym myślał w poszczególnym fragmencie w czasie pisania. To świetna okazja móc w ten sposób porozmawiać z autorem.

Kim jest grana przez panią postać?

Pani Kobalt to gospodyni domowa, tkwiąca w fatalnym związku małżeńskim. Jedyną rzeczą, której się naprawdę poświęca, są hodowane w ogrodzie róże. Jest też grafomanką piszącą okropne wiersze. Wyrosła w mieszczańskim porządku, ale marzy o czymś innym. W końcu nadejdzie noc, która wszystko zmieni.

Z jaką reakcją widzów spotkały się przedpremierowe pokazy?

Dokładnie taką, jaką sobie wymarzyliśmy. Na początku publiczność jest zaskoczona niecodzienną konwencją. Szybko ją jednak łapie. Ludzie śmieją się i wzruszają do łez. Bo to bardzo śmieszna tragedia i bardzo poważna komedia.

Na zdjęciu: Marta Klubowicz.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji