Artykuły

Warszawa. Penderecki nominowany do muzycznego Oskara

Kompozytor Krzysztof Penderecki [na zdjęciu] oraz Chór i Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej z utworem "Pasja wg św. Łukasza" zostali nominowani do amerykańskiej nagrody muzycznej Grammy w kategorii najlepsza muzyka chóralna.

"Pasję wg św. Łukasza" Penderecki skomponował w latach 60. na zamówienie niemieckiej stacji radiowej Westdeutscher Rundfunk z okazji 700-lecia katedry w Muenster, gdzie odbyła się premiera dzieła.

Nominowana we wtorek [7 grudnia] wersja została nagrana w ubiegłym roku przez Chór i Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Antoniego Wita z udziałem tercetu solistów - Adama Kruszewskiego (baryton), Izabelli Kłosińskiej (sopran) i Romualda Tesarowicza (bas). Fragmenty Ewangelii recytował Krzysztof Kolberger.

Oprócz "Pasji" Pendereckiego w tej samej kategorii nominowano m.in. "Requiem dla Larissy" Valentina Silvestrova w wykonaniu Chóru i Narodowej Ukraińskiej Orkiestry Symfonicznej.

W tym roku "Pasja wg św. Łukasza" Pendereckiego w tym samy wykonaniu była także nominowana do nagrody Fryderyka w kategorii najwybitniejsze nagranie muzyki polskiej.

Nominacje do Grammy ogłoszono w 107 kategoriach. Zwycięzcy zostną ogłoszeni 13 lutego. Jeśli Penderecki otrzyma nagrodę, będzie to jego czwarta statuetka Grammy.

Nominacja dla Pendereckiego to nie jedyny polski akcent tegorocznych Grammy - w kategorii najlepszy album ze współczesną muzyką jazzową nominowano m.in. Jana Garbarka, norweskiego saksofonistę, którego rodzina pochodzi z Wielkopolski.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji