Artykuły

Gdańsk. Koncert dla chorej tancerki

Młoda baletnica z Gdańska choruje na raka kręgosłupa. Pieniądze na jej leczenie zbiera rodzina i znajomi. Wsparli ją sportowcy, jutro włączą się muzycy i aktorzy. Chcesz pomóc? Przyjdź w niedzielę na koncert lub do teatru.

Wiadomość o Izie Sokołowskiej[na zdjęciu], chorej na raka 24-letniej tancerce, obiegła Trójmiasto "lotem błyskawicy". Jej przyjaciele i znajomi organizują w internecie akcję zbierania pieniędzy na leczenie. - Znam Izę, razem chodziliśmy do podstawówki na Nowym Porcie - mówi Mariusz Schmidt, wokalista formacji Born in the PRL. - Kilkanaście dni temu natknąłem się przypadkiem w internecie na informację o chorobie Izy, pomyślałem, że trzeba jej jakoś pomóc. Skrzyknąłem znajomych, którzy grają w trójmiejskich zespołach, i postanowiliśmy, że zorganizujemy koncert. Nie przypuszczaliśmy, że sprawa nabierze takiego tempa i włączą się gwiazdy polskiego rocka.

Podczas niedzielnego koncertu, z którego dochód trafi na konto Izy, na scenie klubu Ucho usłyszymy legendę punkrockowego grania - formację Apteka - oraz: rozgrzewające funkowymi rytmami grupy Blenders i Golden Life, lidera legendarnych formacji Brygada Kryzys i Tilt Tomka Lipińskiego oraz Szymona Wydrę z zespołem Carpe Diem. Towarzyszyć im będą m.in.: młoda indierockowa grupa Kiev Office, mieszająca punkowe rytmy z indiańską energią Plebania czy punkrockowe Born in the PRL. - W środowisku muzycznym zarówno dobre, jak i złe wieści rozchodzą się bardzo szybko - mówi Jarek Turbiarz, gitarzysta Golden Life. - Jako dojrzali ludzie, którzy niejedno już w życiu widzieli, nie pozostajemy głusi na wołanie o pomoc. Gdy usłyszeliśmy historię Izy, nie wahaliśmy się - w sytuacjach takich jak ta trzeba zdecydowanie reagować, a nie chować głowę w piasek.

Akcję zbierania funduszy na leczenie Izy wspomógł też Teatr Muzyczny w Gdyni. W niedzielę o godz. 14 aktorzy zagrają dodatkowy spektakl uwielbianego przez publiczność "Skrzypka na dachu". Pieniądze ze sprzedaży biletów zostaną przekazane dla Izy.

- Coraz częściej dostaję telefony od osób, które przez internet dowiedziały się o tragedii Izy i chcą jej pomóc. We wtorek klub koszykówki Asseco Prokom Sopot przelał na konto 10 tys. zł - to dla nas ogromny zastrzyk finansowy. W takich momentach nie czuję się bezsilna i przestaję myśleć o tym, że jedyne, co mogę zrobić dla mojej córki, to podać jej kolejną dawkę morfiny - mówi mama Izy Elżbieta Sokołowska.

Iza jest absolwentką gdańskiej szkoły baletowej. Ostatnio występowała jako solistka Opery Królewskiej w Kopenhadze. Niepokojące bóle kręgosłupa pojawiły się u młodej tancerki w maju ubiegłego roku. - Moja pierwsza myśl: na pewno wypadł jej dysk - opowiada mama Izy. - Jednak szybko okazało się, że to coś dużo poważniejszego. Po pierwszej operacji, która trwała osiem godzin, lekarze postawili diagnozę: guz kręgosłupa. Potem były kolejne badania, kolejne operacje. Tego typu guz zaledwie w jednym na sto przypadków powoduje przerzuty, okazało się, że to Iza jest właśnie tym jednym na sto przypadkiem. Onkolodzy stwierdzili, że rak zaatakował płuca.

Nowotwór, na który choruje Iza, to jedna z najcięższych i najbardziej nieprzewidywalnych w postępowaniu odmian tej choroby, zwany"giant cell cancer". Tradycyjne metody leczenia, jak chemioterapia czy radioterapia, nie przyniosły efektów. Rodzina Izy zdecydowała się na terapię w Szpitalu Uniwersyteckim w Tianjin w Chinach, leczenie jest kosztowne, potrzeba prawie 55 tys. dolarów amerykańskich. Suma ta przewyższa możliwości finansowe bliskich Izy, każdy, kto chce pomóc w zbieraniu potrzebnych pieniędzy, może przelać nawet drobną sumę na konto Fundacji Balet: 40 1750 0012 0000 0000 1079 2185 z dopiskiem: "na rzecz Izy Sokołowskiej". Więcej informacji na stronach: www.saveizabela.com i www.rockdlaizy.prv.pl

Koncert charytatywny: Rock dla Izy, klub Ucho, ul. św. Piotra 2, godz. 17. Bilety: 25 zł

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji