Artykuły

Warszawa. Grotowski performer w Zachęcie

Inspiracją dla wystawy w Zachęcie była twórczość Jerzego Grotowskiego. Zmarły w 1999 r. artysta uważany jest za jednego z najważniejszych reformatorów teatru w XX wieku.

Był reżyserem i teoretykiem. W jego przedstawieniach najważniejsze nie były teksty sztuk czy aktor, lecz emocje, które w czasie spektaklu wytwarzały się między wykonawcą a widzem. Pod koniec lat 60. wydał książkę "Ku teatrowi ubogiemu", która była traktowana jak podręcznik przez teatry poszukujące lat 70. Formułował w niej metodę aktorską (praca nad ciałem oparta na technikach Wschodu) i ideę "teatru ubogiego".

Na wystawie, której tytuł zaczerpnięto z eseju Grotowskiego, dzieła reżysera zostały zestawione z dokonaniami artystów sztuk wizualnych. Zobaczymy prace m.in. akcjonistów wiedeńskich (Hermana Nitscha, Gunthera Brusa, Otto Muehla, Rudolpha Schwarzkoglera), Mariny Abramovic czy Vita Acconci. - Wiele je łączy. Przykładem może być "akt całkowity" - typ aktorstwa, który znamy ze spektakli Grotowskiego. U performerów badanie kresu ludzkich możliwości idzie nawet dalej, bardziej ingerują w ciało - mówi Magdalena Kulesza z Instytutu Teatralnego, jedna z kuratorek wystawy.

Prezentowanych twórców dobrali oprócz Magdaleny Kuleszy również Jarosław Suchan z Muzeum Sztuki w Łodzi i Hanna Wróblewska z Zachęty. Niektórzy z nich np. Vito Acconci, sami przyznają się do inspiracji Grotowskim. W Zachęcie zobaczymy głównie projekcje wideo. Wśród nich rzadko pokazywane spektakle "Akropolis", "Sceny z Hamleta" i "Książę Niezłomny". Wystawa "Performer" została przygotowywana w ramach Roku Jerzego Grotowskiego.

Piątek, 13 lutego, godz. 19 - otwarcie wystawy w galerii Zachęta, pl. Małachowskiego 3. Czynna do 24 marca.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji