Artykuły

Księga raju

Polskie wydanie humorystycznej powieści "Księga raju, czyli przedziwne żywota opisanie Samuela Aby Aberwo" na motywach której powstał spektakl, ukazało się w roku 1989, pięćdziesiąt lat po powstaniu utworu.Jego autorem jest żydowski poeta i pisarz Icyk Manger. Uważany jest za najpopularniejszego poetę XX wieku piszącego w jidysz. Manger ma wspaniałą wyobraźnię i wielkie poczucie humoru, co pozwala mu z wyjątkową łatwością przemieszać wątki biblijne ze współczesnością Właściwie raj w tytule powinien być użyty w liczbie mnogiej, bo poznamy dwa raje - gojów i Żydów. W tym ostatnim żył sobie spokojnie aniołek Szmulek, aż do chwili, kiedy przyszło polecenie o zesłaniu go na Ziemię. W chwili urodzenia każdy aniołek dostaje prztyczka w nos i zapomina o wszystkim, co działo się w raju. Ale sprytny Szmulek oszukał pijanego Szymona i urodził się zachowując pamięć rajskiego życia.

Tak naprawdę niezbyt ono różni się od ziemskiego Pije się sporo, aniołowie biją swoje żony. Ale nawet w raju zdarzają się rzeczy nieprzewidziane. Oto wół ofiarny uciekł z raju żydowskiego do gojskiego unosząc jeszcze na grzbiecie ciężarną Perele. Król Salomon rozpoczyna negocjacje.

Robert Gliński połączył w jednym spektaklu doświadczonych aktorów komediowych i dramatycznych (Marek Walczewski, Jan Peszek, Danuta Stenka, Jan Kociniak) z młodymi amatorami (Mariusz Grydlik, Jacek Wolszczak) i piosenkarka rockową Justyną Steczkowską.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji