Artykuły

Gdańsk. 50 mln złotych dla Teatru Szekspirowskiego

4 lutego na konferencji prasowej Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego ogłosił, że Gdański Teatr Szekspirowski dostanie dofinansowanie w wysokości 50 mln złotych z Unii Europejskiej na budowę swojej siedziby.

Co więcej, projekt przygotowany przez Gdański Teatr Szekspirowski znajduje się na drugim miejscu na liście rankingowej wszystkich projektów złożonych do konkursu w ramach działania "Rozwój oraz poprawa stanu infrastruktury kultury o znaczeniu ponadregionalnym" w całej Polsce.

To wielki sukces Teatru i wszystkich Gdańszczan. Budowa teatru rozpocznie się już w tym roku. We wrześniu odbędzie się uroczystość wmurowania kamienia węgielnego połączona z wyjątkowym i niepowtarzalnym szekspirowskim widowiskiem plenerowym w reżyserii Andrzeja Wajdy.

Spełnia się marzenie, które zainspirowało Profesora Jerzego Limona do powołania w 1990 roku Fundacji Theatrum Gedanense i wytrwałej pracy w kierunku promowania idei budowy teatru nawiązującego do pierwszego teatru publicznego w Polsce, który istniał w Gdańsku od początku XVII wieku i funkcjonował przez blisko 200 lat. W lutym ubiegłego roku Prezes Fundacji wspólnie z Marszałkiem Województwa Pomorskiego i Prezydentem Miasta Gdańska powołali wspólną instytucję kultury pod nazwą Gdański Teatr Szekspirowski, który przejął na siebie ciężar poprowadzenia inwestycji budowy swojej siedziby i aplikowania o środki na ten cel. Złożony został wniosek do Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na priorytet XI "Kultura i dziedzictwo kulturowe", Działanie 11.2. Rozwój oraz poprawa stanu infrastruktury kultury o znaczeniu ponadregionalnym.

Gdański Teatr Szekspirowski ma stanowić centrum życia artystycznego miasta, być ośrodkiem promującym polską kulturę, miejscem atrakcyjnym dla turystów i zapewniającym rozrywkę na wysokim poziomie. Budynek teatru będzie funkcjonował przez cały dzień, przed południem będą prowadzone różnorodne zajęcia edukacyjne w ramach kompleksowego programu Akademii Szekspirowskiej skierowanego zarówno do uczniów (warsztaty teatralne, artystyczne, wykłady, spotkania z twórcami) jak i do nauczycieli (kursy, seminaria, warsztaty w zakresie pedagogiki teatralnej). Wieczorem prezentowane będą spektakle teatralne z kraju i zagranicy, odbywać się będą koncerty, wystawy, imprezy artystyczne. Gdański Teatr Szekspirowski będzie funkcjonował przez cały rok, prowadząc działalność impresaryjną, wystawiając wybitne spektakle prezentowane przez uznanych aktorów i reżyserów. Głównym celem GTS jest stworzenie oferty kulturalnej stojącej na najwyższym światowym poziomie.

Budynek Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego z jednej strony będzie przypominał o dawnej świetności Gdańska i jego związku z zachodnią Europą, z drugiej zaś strony będzie istotnym elementem w integracji kulturowej całego kontynentu. Budynek teatru zaprojektowany jest jako nowoczesny, wielofunkcyjny obiekt, nawiązujący do historycznej Szkoły Fechtunku, idealnie wpisujący się w otaczającą go zabytkową średniowieczno-renesansową zabudowę. Realizowany będzie według koncepcji włoskiego architekta Renato Rizzi, który dokonał rewolucji w sposobie podejścia do rekonstrukcji:

umieścił delikatne drewniane wnętrze elżbietańskie w ciężkiej, ceglanej bryle niczym skarb w szkatułce. Owa szkatułka ma przy tym otwierany dach ("wieko"), dzięki czemu możliwe są przedstawienia przy świetle dziennym.

Będzie to jedyne tego typu dzieło architektury stanowiące wielką atrakcję turystyczną, przyciągającą gości z całego świata.

Więcej informacji jest dostępnych na www.teatrszekspirowski.pl.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji