Artykuły

Szczecin. Starania o tytuł ESK 2016 rozpoczną się w marcu

- Szukajmy DNA [w sensie genetycznym - red.] miasta, jego tajemnicy. Znajdźmy coś, co jest u nas wyjątkowe, czego nie ma nikt inny - zachęca szczecinian Elżbieta Nowakowska-Kuehl, prezes stowarzyszenia Klub Storrady. - Pomóc może każdy mieszkaniec regionu, bez zaangażowania społecznego, starania nie mają żadnego sensu.

Szczecińska delegacja wróciła właśnie z krakowskich warsztatów na temat Europejskiej Stolicy Kultury zorganizowanych przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Tam, jak mówią, zebrali wiele cennych rad, jak działać, by nasze starania o tytuł ESK nie skończyły się tylko na słowach.

- Najważniejsze jest, by zaangażowali się mieszkańcy miasta - mówił podczas spotkania z dziennikarzami Paweł Osuchowski, który pełni obowiązki koordynatora ESK. - Komisja, która będzie nas weryfikować, musi widzieć, że to zwykli ludzie, nie tylko urzędnicy, chcą tego tytułu. Cenne są wszystkie pomysły i spostrzeżenia. Mam nadzieję, że będzie ich jak najwięcej.

Starania rozpoczną się na dobre, gdy zacznie działać specjalne biuro ds. walki o ESK. Ma ono ruszyć na początku marca (z siedzibą w Willi Lentza). Dyrektora biura ma powołać prezydent Szczecina.

- Konkretnych pomysłów, planów, jak porwać szczecinian, jeszcze nie mamy - przyznaje Cezary Cichy, pełnomocnik dyrektora wydziału kultury w UM. - Ale zaraz po powołaniu biura opracujemy strategię i zaczniemy działać.

Czasu nie jest dużo. Aplikację musimy złożyć za niewiele ponad rok. Potem specjalna komisja zaprosi na godzinną rozmowę przedstawicieli wszystkich miast starających się o tytuł, żeby mogły się zaprezentować. Te miasta, które przejdą dalej, na początku 2011 r. będą gościć u siebie delegację, która je obejrzy i sporządzi protokoły.

Europejska Stolica Kultury to tytuł nadawany przez Unię Europejską na rok. W 2016 r. przyznany zostanie dwóm miastom - jednemu z Polski i jednemu z Hiszpanii. Wybrane miasto przez rok prezentuje swój dorobek kulturalny, a wszystkie imprezy są w 60 proc. współfinansowane przez UE (dostać można do 2 mln euro). O tytuł starają się: Warszawa, Łódź, Gdańsk, Toruń, Poznań, Lublin, Wrocław i Szczecin. Do drugiego etapu przejdą, najpóźniej w 2011 r., dwa lub trzy miasta.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji