Artykuły

Toruń. Europejska trasa Teatru Wiczy

Dwa kameralne spektakle zaprezentuje podczas tournee po europejskich festiwalach Teatr Wiczy z Torunia. Przedstawienia były już z sukcesem prezentowane podczas ubiegłorocznego festiwalu artystycznego w Edynburgu.

Scena alternatywna z Torunia zaprezentuje się na festiwalach teatralnych w Leeds, Dublinie, Pradze, Brighton oraz w Londynie i Manchesterze. Przedsięwzięcie możliwe jest dzięki dofinansowaniu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

- Jedziemy z dwoma spektaklami: monodramem "Złamane paznokcie. Rzecz o Marlenie Dietrich" w wykonaniu Anny Skubik oraz "Emigrantami" (na zdjęciu) Sławomira Mrożka. Pierwszy spektakl trasy to monodram, który pokażemy już 7 marca w Leeds - poinformowała Magdalena Zabłotna, menedżer Teatru Wiczy.

Zespół wyruszy w podróż starym turystycznym mikrobusem mercedes, którego wnętrze jest sceną "Emigrantów". Ogranicza to widownię do zaledwie kilku osób, które jednocześnie mogą wejść do pojazdu.

- Nasz mercedes to jakby czwarty aktor przedstawienia oprócz dwóch wykonawców spektaklu i oświetleniowca, którzy są podczas przedstawienia wewnątrz. Ten nasz "Wiczowóz" ma już 38 lat, ale jest wciąż w pełni sił - zapewnił aktor Radosław Smużny.

Spektakl grany jest także w angielskiej wersji językowej, co zapewniło mu popularność w Edynburgu, gdzie został wystawiony 23 razy.

Teatr Wiczy założyła grupa brodnickich licealistów w 1991 r. Z tego grona do dzisiaj na scenie zobaczyć można Krystiana Wieczyńskiego i Romualda Wicza-Pokojskiego. Obecnie skład uzupełnia Ewa Przybojewska i gościnnie występująca w tym zespole Matylda Podfilipska z Teatru Horzycy w Toruniu.

Od 1998 r. teatr działa w Toruniu, odnosząc sukcesy na krajowych i zagranicznych festiwalach teatralnych. Ostatnio zdobył grand prix na Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Jednego Aktora we Wrocławiu za monodram o Marlenie Dietrich.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji