Artykuły

Radom. Czas na odwagę

Od wtorku [7 grudnia] rusza w Powszechnyn Tydzień Sztuk Odważnych. Impreza odbywa się już po raz czwarty. Do piątku (10 grudnia) widzom zostanie prezentowanych osiem tekstów.

Tydzień Sztuk Odważnych to pomysł dyrektora radomskiego teatru Adama Sroki. Najpierw ogłaszany jest konkurs na sztukę opowiadającą o otaczającej nas rzeczywistości, potem wybierane są najciekawsze teksty, a na koniec kilka z nich ma szansę na realizację na scenie.

Jedno jest pewne - w Polsce aż się roi od piszących sztuki teatralne. Na każdą z dotychczasowych edycji konkursu docierało ponad 90 rękopisów z rozmaitych zakątków kraju. Poziom tego pisarstwa to już inna sprawa. Skoro na czytaniu niektórych dramatów usypiałam, przy innych zbierało mi się na wymioty, a serwowano podobno już tylko te najlepsze, to resztę niech każdy sam sobie doś-piewa.

Są jednak i bezprzeczne plusy naszego Tygodnia. To od niego zaczęła się wciąż trwająca w Polsce moda na sztuki współczesne, a na rynku zaistniało kilku autorów. Zaczynali w Radomiu - np. Anna Burzyńska, Michał Walczak - a teraz ich teksty przygotowują tak uznane sceny, jak Teatr Stary w Krakowie czy nawet za granicą, we Francji.

Publiczność oceni

Czytanie będzie się odbywać, tradycyjnie już, na scenie kameralnej. Początek o godz. 18. Pierwszego dnia przeglądu (wtorek, 7 grudnia) usłyszymy "Halo, panie Jerzy" Agaty Myśliwiec i "Holyfood" Marka Kochana. Następnego dnia zmierzymy się ze sztuką Jarosława Kamińskiego o intrygującym tytule "Ś. Teresa & DVD" i "Rondem" Radosława Dobrowolskiego. 9 grudnia to: "Rubi" Izabeli Degorskiej" oraz "Cesarskie cięcie" Małgorzaty Owsiany. Na koniec 10 grudnia: "Ojciec nasz" Julity Grodek i "Rozmowy nocą" Karoliny Szymczyk oraz wybranie przez publiczność najlepszego tekstu. Każdy dzień zakończą spotkania autorów z publicznością i dyskusja.

O autorach

Wśród autorów sztuk, które zostaną zaprezentowane podczas Tygodnia, są nazwiska znane już radomskim widzom. Na poprzednie konkursy nadesłali swoje teksty Radosław Dobrowolski - "Wariacje małżeńskie na wielogłos i kanapę" i Jarosław Kamiński - "Laski".

Dobrowolski (rocznik 1970) to doktor Instytutu Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego. Publikuje od 1995 r. na łamach "Brulionu", "Lampy", "Twórczości". Dotychczas zrealizowane zostały jego cztery sztuki, wliczając w to Radom. Mieszka w Warszawie.

Ze stolicy pochodzi także Jarosław Kamiński (rocznik 1968). Pisze nie tylko sztuki, ale i wiersze oraz powieści. W 2000 r. opublikował jako pierwszy Polak swoją książkę "Jak nie dać się ogłupić" w internecie. Wkrótce w miesięczniku "Dialog" ukaże się jego sztuka "Cienie". Nad tekstem Kamińskiego "Lalki" pracowało Laboratorium Dramatu przy Teatrze Narodowym w Warszawie.

O sobie zechcieli także opowiedzieć niektórzy z pozostałych autorów.

Rocznik 1968 to także Julita Grodek (Warszawa). Jej debiut pisarski "Opowiadania ze Starego Domu" (wyd. Prószyński i s-ka) miał miejsce cztery lata temu. Pracuje jako tłumacz literatury pięknej i lektor języka angielskiego.

Ze Szczecina pochodzi Izabela Degórska (urodzona w 1967 r.) - nauczycielka i dziennikarka. Oprócz sztuk teatralnych pisze też bajki, opowiadania science fiction i piosenki. Jej "Bajki o szczęściu" zrealizowały teatry Szczecina, Poznania, Warszawy i Opola.

Karolina Szymczyk ukończyła dwa łata temu studia na wydziale reżyserii Akademii Teatralnej w Warszawie. Przygotowała m.in. przedstawienia dla Teatru Ludowego w Krakowie i Teatru Prochownia.

Małgorzata Owsiany studiowała w Stanach Zjednoczonych. Jej scenariusz "Perła" zrealizował w 1996 r. teatr Polskiego

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji