Artykuły

Pasażerka

Spektakl według powieści Zofii Posmysz we Wrocławskim Teatrze Współczesnym reżyseruje Natalia Korczakowska.

Był rok 1963, kiedy Andrzej Munk kręcił słynny film "Pasażerka" według powieści Zofii Posmysz. Autorka powieści w czasie wojny była więźniarką obozów koncentracyjnych w Ravensbrück i Auschwitz. Książka i film to opowieść o małżeństwie Niemców, którzy na statku płynącym z Europy do Stanów Zjednoczonych spotykają tajemniczą dziewczynę. To Marta, dawna więźniarka obozu koncentracyjnego. Małżeństwo Waltera i Lizy układa się dobrze, choć oni sami niewiele wiedzą o swojej przeszłości. Walter nie ma pojęcia, że Liza była esesmanką, a tajemniczą pasażerkę zna z Auschwitz.

Spektakl według powieści Zofii Posmysz we Wrocławskim Teatrze Współczesnym reżyseruje Natalia Korczakowska, znana dolnośląskim widzom teatralnym: w Teatrze Polskim wystawiła "Smycz", autorski spektakl Bartosza Porczyka, zwycięzcy Przeglądu Piosenki Aktorskiej w 2006 roku. W wałbrzyskim Teatrze im. Szaniawskiego pokazała swoją wersję "Skrzywdzonych i poniżonych" Dostojewskiego pt. "Nelly".

Teraz młoda reżyserka stanęła przed trudnym zadaniem. Przed premierą powiedziała nam, że interesuje ją człowiek postawiony w bardzo trudnej sytuacji, a nie rozliczenie faszystowskich katów z ich relacji z ofiarami.

- "Pasażerka" to piękna opowieść o miłości i jej rozpadzie - mówi Natalia Korczakowska. - Troje ludzi zamkniętych w klaustrofobicznej przestrzeni statku musi poradzić sobie z bardzo trudną sytuacją.

Reżyserka nie pokazuje do końca, czy tytułowa pasażerka jest prawdziwą więźniarką, czy tylko tworem wyobraźni i wspomnień Lizy.

Pasażerkę na Scenie na Strychu zagra Maria Czykwin, Lizę Agnieszka Podsiadlik, Waltera Jerzy Senator.

Sobotnia premiera prowokuje do dyskusji. Już w piątek o godz. 18 na Dużej Scenie planowane jest spotkanie pt. "Po takiej wiedzy, jakie przebaczenie? Państwo, życie i wolność". Gościem będzie filozof prof. Leszek Kochanowicz, a rozmowie towarzyszyć będzie projekcja dokumentów: "Najdłuższy apel" poświęconego Auschwitz i "The sun doesn't shine in the camp" o życiu w obozie dla uchodźców w części okupowanej Palestyny.

Zofia Posmysz będzie gościem spotkania 3 lutego o godz. 20. Wstęp na spotkania jest bezpłatny, ale trzeba zarezerwować sobie miejsce - tel. 071-358-89-20. Premiera spektaklu w sobotę o godz. 19.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji