Artykuły

Lublin. Prapremiera "Widnokrągu" u Osterwy

"Widnokrąg" - adaptację słynnej powieści Wisława Myśliwskiego - przedstawi zespół Teatru im. Juliusza Osterwy w Lublinie. Prapremiera spektaklu reżyserowanego przez Bogdana Toszę odbędzie się w sobotę.

Tosza, który jest też autorem adaptacji, powiedział we wtorek na konferencji prasowej, że powieść Myśliwskiego prowokuje do pytania o to, "jak tworzymy swój świat, jak tworzymy swoje widzenie świata". Podkreślił, że za kluczowe w swojej adaptacji uważa słowa nauczyciela skierowane do głównego bohatera "Widnokręgu", kiedy go uczy wrażliwości w patrzeniu na świat: "Tego, co ty widzisz, nikt inny nie widzi".

Tosza przypomniał, że konstrukcja świata w powieści Myśliwskiego nie jest linearna ani uporządkowana, wiele rzeczy nie zgadza się ze sobą. Jest to zapis życiowych doświadczeń bohatera, różnych jego inicjacji, wydobywanych z pamięci.

- Strumień pamięci i przyglądanie się mu, próba doszukania się samego siebie w tym strumieniu pamięci wydaje się tutaj czymś najważniejszym" - uznał Tosza. Jego zdaniem, twórczość Myśliwskiego to "requiem dla ginącego świata, ginącej kultury" i nie należy jej zaliczać do tzw. nurtu wiejskiego. "Nie ma żadnej wsi, takiej, jaką opisuje Myśliwski. On konstruuje pewien mit wsi, takiej wsi, z której wszystko się zaczęło, wsi jako mitycznego prapoczątku cywilizacji w ogóle - tłumaczył Tosza.

Autorem scenografii do spektaklu jest Jerzy Kalina. Muzykę skomponował Piotr Salaber. Choreografię przygotował Zbigniew Szymczyk. Główną rolę Piotra gra Mikołaj Roznerski.

Na premierze ma być obecny Wiesław Myśliwski. W piątek pisarz spotka się z czytelnikami w Lublinie w Bibliotece im. Hieronima Łopacińskiego.

Wiesław Myśliwski - wybitny polski pisarz i dramaturg - urodził się w 1932 r. w Dwikozach pod Sandomierzem. Za powieść "Widnokrąg" otrzymał w 1997 r. Literacką Nagrodę Nike. Ponownie został nią uhonorowany 10 lat później za "Traktat o łuskaniu fasoli".

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji