Artykuły

Łódź. Przyjeżdża Petr Zelenka

Reżyser i dramaturg Petr Zelenka będzie gościem kina Charlie 6 lutego z okazji premiery jego najnowszego filmu "Bracia Karamazow", zrealizowanego w polsko-czeskiej koprodukcji.

Zelenka dostał za niego nagrodę Polskiej Federacji Dyskusyjnych Klubów Filmowych na 33. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych.

Akcja "Braci Karamazow" rozgrywa się we współczesnej Polsce: do Krakowa przyjeżdża zespół praskich aktorów z reżyserem na czele, żeby podczas alternatywnego festiwalu wystawić sceniczną adaptację dzieła Dostojewskiego w... stalowni. W filmie występują Roman Luknár, Ivan Trojan, David Novotný, Lenka Krobotová i Michaela Badinková. Muzykę napisał Jan A.P. Kaczmarek.

- Zelenka to dla nas twórca wyjątkowy - mówi Sławomir Fijałkowski, szef Charliego. - Jego "Opowieści o zwyczajnym szaleństwie" graliśmy nieprzerwanie przez dziesięć miesięcy. To rekord!

Zelenka zadebiutował w 1996 r. godzinnym "Mnaga - Happy End" - fikcyjną historią rzeczywiście istniejącego zespołu Mnaga a Zdorp. Sześć lat później w podobnej konwencji zrealizował fenomenalny "Rok diabła". Bohaterem stylizowanego na dokument obrazu był popularny także w Polsce bard Jaromir Nohavica. Pisząc o Zelence, nie sposób też nie wspomnieć wariackiej czarnej komedii "Guzikowcy", udanego sportretowania zagubionych dwudziestoparolatków w "Samotnych" (Zelenka napisał scenariusz, reżyserował David Ond ieek), a także aktywności teatralnej Czecha. Większość jego sztuk jest w Polsce doskonale znana, a najnowsza - "Oczyszczenie" - została napisana specjalnie dla Starego Teatru w Krakowie.

Przegląd filmów Petra Zelenki. 2-6 lutego, kino Charlie (ul. Piotrkowska 203/205)

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji