Artykuły

Warszawa. Sejm uczcił pamięć Mieczysława Karłowicza

Sejm uczcił w czwartek pamięć Mieczysława Karłowicza - wybitnego kompozytora i dyrygenta, znakomitego taternika, narciarza i fotografika - w 100. rocznicę jego śmierci, która mija 8 lutego 2009 r.

- Mieczysław Karłowicz zapisał się w dziejach polskiej kultury muzycznej jako jeden z najwybitniejszych kompozytorów, wspaniały symfonik, autor genialnych poematów symfonicznych, nieustępujących pod względem artystycznym arcydziełom tego gatunku współczesnych mu kompozytorów europejskich, twórca kanonu młodopolskich pieśni, wspaniały publicysta - podkreślono w uchwale, którą posłowie przyjęli przez aklamację.

Jak zaznaczono, Karłowicz był też znakomitym taternikiem, pasjonował się fotografiką a ostatnie lata swego krótkiego życia spędził w Zakopanem.

Uchwała przypomina, że Karłowicz wraz z Mariuszem Zaruskim stworzył podwaliny Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego i że zginął on 8 lutego 1909 r. w Tatrach, przysypany lawiną na wschodnich zboczach Małego Kościelca w trakcie wycieczki narciarsko-fotograficznej.

- Mieczysław Karłowicz wciąż jest artystą symbolem, który z urody polskich krajobrazów, polskich gór czerpał inspirację do swej twórczości artystycznej. Uznając ponadczasowy i uniwersalny wymiar twórczych dokonań Mieczysława Karłowicza, Sejm Rzeczypospolitej Polskiej czci Jego pamięć - głosi uchwała.

Minister kultury Bogdan Zdrojewski zapowiedział w Sejmie, że w 2009 r. odbędzie się wiele wydarzeń upamiętniających Mieczysława Karłowicza w związku z 100. rocznicą jego śmierci.

Zdrojewski odpowiadał na pytanie Konstantego Miodowicza (PO) o rolę Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w organizowaniu obchodów związanych z rocznicą śmierci Karłowicza.

Według informacji ministra w ramach rocznicowych obchodów odbędzie się np. cykl koncertów jubileuszowych w Filharmonii Szczecińskiej, w Teatrze im. Witkacego w Zakopanem, zaplanowano także wystawy w Książnicy Pomorskiej oraz konferencję naukową w Akademii Muzycznej.

Jak podkreślił Zdrojewski, jego resort zamierza również wspierać wszelkie instytucje samorządowe i organizacje pozarządowe, które będą inicjowały wydarzenia związane z twórczością Karłowicza.

Zdrojewski uważa, że Karłowicz jest postacią, którą można prezentować nie tylko od strony jego działań jako autora utworów muzycznych, ale także jako "miłośnika gór".

Jego zdaniem, zamiłowanie Karłowicza do Tatr pozwala odejść od projektów, które prezentują wyłącznie jego przekaz muzyczny.

- Planujemy w tej sprawie spotkania i seminaria oraz wydawanie książek np. publikacji PWN "Zakopiańskim szlakiem Mieczysława Karłowicza" - mówił Zdrojewski.

Mieczysław Karłowicz urodził się 11 grudnia 1876 r. w Wiszniewie (obecnie Białoruś). Był kompozytorem i dyrygentem. Od siódmego roku życia uczył się gry na skrzypcach w Dreźnie i Pradze, a następnie od 1988 r. w Warszawie, równocześnie studiując harmonię.

Obok nauki gry i kompozycji Karłowicz studiował na Uniwersytecie Warszawskim nauki przyrodnicze, a następnie filozofię w Berlinie.

Twórczość Karłowicza, obok dzieł Fryderyka Chopina i Karola Szymanowskiego, uważana jest za jedno z najwybitniejszych osiągnięć w historii polskiej muzyki. Jego ulubioną formą muzyczną był poemat symfoniczny, których napisał sześć.

Były to: "Powracające fale", "Odwieczne pieśni", "Rapsodia litewska", "Stanisław i Anna Oświęcimowie", "Smutna opowieść" oraz "Epizod na maskaradzie".

Karłowicz napisał także ok. 20 pieśni na głos i fortepian, koncert skrzypcowy, serenadę na smyczki oraz jedną symfonię.

Dzieła Karłowicza zaliczane są do nurtu późnego romantyzmu.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji