Artykuły

Siadaj i pisz!

W teatrze, jak w bajce, wszystko jest możliwe. Tym razem na deski kieleckiego Teatru im. Żeromskiego trafi sztuka, napisana przez inspicjentkę RENATĘ GŁASEK-KĘSKĘ. - Kiedy napomknęłam, że mam pomysł na sztukę opartą na legendach świętokrzyskich, usłyszałam: "To siadaj i pisz!" - opowiada.

Premiera ze zbójem Madejem, Emerykiem i czarownicami z Łysej Góry w rolach głównych już w sobotę [4 grudnia] w kieleckim Teatrze Żeromskiego.

Pani Renata w kieleckim teatrze jako inspicjent pracuje od 10 lat. Ale w teatrze często bywała już jako mała dziewczynka. Jej dziadek przez lata był tam elektrykiem.

Wystawienie sztuki to dla niej spełnienie marzeń, ale na pewno nie był to przypadek. Z wykształcenia jest teatrologiem. Na pomysł napisania sztuki opartej na legendach świętokrzyskich wpadła 3 lata temu, gdy czytała je synkowi. - Rok temu przed wakacjami, w teatralnym impresariacie dowiedziałam się, że nauczyciele często pytają, kiedy wystawimy spektakl z legendami świętokrzyskimi. Kiedy napomknęłam, że mam pomysł na taką sztukę, usłyszałam "To siadaj i pisz!" - opowiada pani Renata.

Przez wakacje studiowała wszelkie dostępne legendy i we wrześniu w ciągu dwóch tygodni napisała tekst. W teatrze nic nikomu nie mówiła o swoim dodatkowym zajęciu. Uknuła nawet małą intrygę. - Pomyślałam sobie, że scenariusza z moim nazwiskiem nikt nie przeczyta. Wymyśliłam więc męski pseudonim, bo jak wiadomo kobiety rzadko się obecnie wystawia w teatrach. Nazwałam się Radosławem Górskim i tak podpisany tekst przyniosłam do naszego teatru - mówi pani Renata.

Przypadek chciał, że zanim dyrektor Piotr Szczerski go przeczytał, odbywały się tradycyjne rozmowy sezonowe, na których zbiera się cały zespół teatru. - Rozmawialiśmy m.in. o repertuarze. W końcu odważyłam się i pokazałam scenariusz. Dwa dni później dyrektor Szczerski zdecydował, że "Cyrograf" będzie wystawiony. Jestem szczęśliwa, że mój sceniczny debiut będzie miał miejsce właśnie tutaj - dodaje pani Renata.

Na zdjęciu: plakat do "Cyrografu".

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji