Artykuły

Kielce. "Kartoteka" Różewicza u Żeromskiego

Bohater Tadeusza Różewicza z "Kartoteki" powstał przed pięćdziesięciu laty, w innych czasach, w innym momencie historyczno-ustrojowym. Co dziś może nam powiedzieć o samych sobie, o tym, co nas otacza? Zdaniem reżysera Piotra Jędrzejasa całkiem sporo.

- Inne czasy, inne konteksty... A człowiek, prawdę mówiąc, ten sam. Trzydziestolatek, spełniony, zrealizowany. W każdym czasie po swojemu. Przez głowę różewiczowskiego Bohatera przesuwają się osoby, spotkania, traumy. Przypadkowe, niedorzeczne, pozbawione logiki. To składa się jak kartoteka. Każdy ma traumy, wspomnienia dobre i złe, dzieciństwo, lata szkolne. I co tu jest nieaktualne? Wszystko do bólu logiczne, precyzyjne - mówi Piotr Jędrzejas.

Zdaniem reżysera Bohater Różewicza żyje zamknięty na swoim kawałku podłogi, swojej kanapie, jak w telewizyjnym show. Nie posiada imienia ani zawodu. Tworzą go marzenia, dążenia, spotkania z drugim człowiekiem. Działa, a jeśli tego nie robi jest nikim.

Różewicz w swoim dramacie wyraźnie odwołuje się do wojennych przeżyć bohatera. Tworzy dokument pokolenia AK. Jędrzejas, poszukując współczesnego kontekstu dramatu, nie zamierza uciekać od historii. Chce ją natomiast pokazać z dystansem i czytelnymi dla współczesnego widza środkami wyrazu. - Nie zamierzam omijać historii, nie jest przecież tak, że nie ma ona dla nas znaczenia. Nawet historia, w której nie uczestniczyliśmy. Jakie oburzenie wywołuje w nas stwierdzenie o polskich obozach zagłady, a jeśli ono pojawia się w niemieckich gazetach - to wściekłość miesza się z konsternacją. Ta historia jest w nas - nie ma wątpliwości Jędzejas.

W "Kartotece" [na zdjęciu] wystąpią Teresa Bielińska, Ewelina Gronowska, Dagna Dywicka, Aneta Wirzinkiewicz, Mirosław Bieliński, Edward Janaszek, Bogusław Kudłek, Paweł Sanakiewicz, Artur Słaboń i Dawid Żłobiński.

Autorem scenografii jest Marcin Chlanda. Jest on absolwentem Papieskiej Akademii Teologicznej. Dotychczas wykonał kilkanaście scenografii, za jedną z nich - do spektaklu "30 sekund" według Juliusza Słowackiego w reżyserii Bogny Podbielskiej - dostał nagrodę na konkursie w Opolu. Scenografia do "Kartoteki" jest jego kolejną na kieleckiej scenie, w ubiegłym sezonie Chlanda współpracował z Jędrzejasem przy "Dziadach".

Spektakl Jędrzejasa to druga inscenizacja dramatu Różewicza w Kielcach. Pierwszej, w 1983 roku, podjął się Bogdan Augustyniak.

Premiera spektaklu odbędzie się w sobotę o godz. 19. "Kartotekę" będzie też można zobaczyć w niedzielę, we wtorek, środę i czwartek również o godz. 19

Piotr Jędrzejas

Jest absolwentem Wydziału Reżyserii krakowskiej PWST, PWSFTViT w Łodzi, gdzie ukończył Wydział Aktorski, oraz stypendystą Institut de Teatro w Barcelonie. Reżyserował w Teatrze im. Słowackiego, Stu i Ludowym w Krakowie, Teatrze im. Jaracza w Olsztynie, zrealizował też projekt w Stowarzyszeniu Teatralnym N50,18 E18,46 w Zabrzu. W ubiegłym sezonie artystycznym na deskach kieleckiego teatru wyreżyserował "Dziady" Adama Mickiewicza według Stanisława Wyspiańskiego.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji