Artykuły

Warszawa. Wygrali piosenkami i teatrem

Spektakl i nauka śpiewu na piosenkach Starego Dobrego Małżeństwa - takim projektem Technikum Spożywczo-Gastronomiczne im. Jana Pawła II wygrało konkurs grantowy w ramach akcji "Szkoła bez przemocy" organizowanej przez dziennik "Polska" wraz z Fundacją Grupy Telekomunikacji Polskiej.

Na podium, na którym musiało zmieścić się w sumie 80 nagrodzonych placówek z całego kraju, stanęło jako jedyne z Warszawy. Wczoraj w Belwederze otrzymało na realizację swojego projektu 5 tys. zł.

Aż 200 tysięcy uczniów rocznie pada ofiarą przemocy w szkole. Dzięki naszej akcji dzieci swoją energię pożytkują na tworzenie teatrów, zabawy integracyjne - wyjaśniała ideę "Szkoły bez przemocy" Dorota Stanek, prezes Polskapresse, wydawcy "Polski". W ramach naszej akcji placówki tworzą programy zajęć dodatkowych dla uczniów. Zamiast wdawać się w bójki, dzieci biorą udział w próbach teatralnych, planują wycieczki, zakładają bractwa rycerskie. Najciekawsze projekty są nagradzane. Szkoły dostają pieniądze na ich realizację.

Do tegorocznej edycji konkursu grantowego zgłosiło się 995 szkół z całej Polski. Choć w stolicy akcja organizowana była po raz pierwszy, odzew przerósł najśmielsze oczekiwania organizatorów. Przystąpiło do niej 60 stołecznych placówek oraz 319 mazowieckich. W rozstrzygniętym wczoraj konkursie grantowym zwyciężyło 80, w tym cztery z województwa mazowieckiego. W Warszawie zwyciężyła tylko jedna - Technikum Spożywczo-Gastronomiczne im. Jana Pawła II, które mieści się przy ul. Komorskiej na Pradze-Południe.

Wspólnie śpiewamy, mamy też zamiar wystawić sztukę teatralną "W poszukiwaniu zaginionych wartości...". Już trwają przygotowania, wszyscy uczą się tekstu i odgrywają scenki - opowiada Małgorzata Jaworska, autorka projektu i szkolny pedagog. Sztuka wystawiona zostanie trzykrotnie, w tym raz dla Domu Dziecka nr 4 oraz pensjonariuszy praskiego domu opieki społecznej. W zwycięskim technikum uczy się blisko 400 osób, większość z nich zaangażowała się w projekt "Szkoła bez przemocy".

Biorę udział we wszystkim, także w śpiewaniu - mówi Mateusz Rogóżelski, uczeń trzeciej klasy. Zdradza, że w repertuarze mają cztery utwory Starego Dobrego Małżeństwa, których uczyli się zaledwie dwa tygodnie. - Śpiewamy w dziesięć osób, i to bez akompaniamentu - dodaje uśmiechnięty.

Inaczej do projektu podeszli uczniowie w Gimnazjum nr 2 w Wyszkowie. Ich pomysłem na realizowanie idei akcji jest czytanie bajek młodszym kolegom w przedszkolu i pomaganie im przy odrabianiu lekcji.

Teatr jako walkę z przemocą wybrała Publiczna Szkoła Podstawowa w Czekanowie. W ramach projektu "Traktuj swoje dziecko tak, jakbyś chciał, aby inni je traktowali" zostaną zorganizowane zajęcia teatralne nie tylko dla uczniów, rodzice także mogą w nich uczestniczyć. Według badania "Diagnoza szkolna 2008" aż 55 proc. z odnotowanych przypadków przemocy w szkole dotyka młodzież w wieku 13-16 lat, czyli gimnazjalną.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji