Artykuły

Kielce. Premiera "Kartoteki" w Teatrze Żeromskiego

Premierę "Kartoteki" Tadeusza Różewicza w reżyserii Piotra Jędrzejasa zapowiada na sobotę Teatr im. Stefana Żeromskiego w Kielcach.

- Różewicz napisał "Kartotekę" przed 50 laty. "Dziś mamy inne czasy, inne konteksty historyczno-ustrojowe, ale głęboki sens tej sztuki pozostaje aktualny, ponieważ człowiek pozostaje w istocie ten sam - uważa twórca kieleckiego spektaklu.

Jak powiedział we wtorek na konferencji prasowej, człowiek ów - różewiczowski Bohater - żyje zamknięty na swym kawałku podłogi, na swojej kanapie, jak w telewizyjnym show. - Składa się z marzeń, dążeń, spotkań z drugim, relacji z nim. Działa albo nie. Jeśli nie działa, to kim jest? Nikim. Jest martwy, tak go widzimy - tłumaczył Jędrzejas.

Zapowiedział, że "zaszłości z historii" nie znikną z dramatu, lecz zostaną ukazane "z dystansem", środkami wyrazu komunikatywnymi dla współczesnego widza, zwłaszcza tego, z pokolenia 30-latków.

Kieleccy teatromani mieli okazję w przeszłości oglądać tylko jedną inscenizację "Kartoteki"; w 1983 r. zrealizował ją w Teatrze im. S. Żeromskiego Bogdan Augustyniak.

Piotr Jędrzejas (rocznik 1975) reżyserował m.in. w krakowskich teatrach: Słowackiego, Stu i Ludowym oraz w teatrze w Olsztynie. W minionym sezonie artystycznym, w Kielcach wyreżyserował "Dziady Adama Mickiewicza według Stanisława Wyspiańskiego".

Na zdjęciu: projekt scenografii do kieleckiej "Kartoteki".

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji