Artykuły

Wrocław. Brook honorowym gościem Roku Grotowskiego

UNESCO ogłosiła rok 2009 Rokiem Jerzego Grotowskiego. Jego obchody zostały wczoraj zainaugurowane we Wrocławiu czterodniowym cyklem imprez.

Z tej okazji do stolicy Dolnego Śląska przez cały rok będą ściągać sławy z całego świata, by uczcić pamięć zmarłego 10 lat temu jednego z największych dwudziestowiecznych reformatorów teatru.

Niecodzienna dla polskiej kultury ogólnoświatowa skala tych obchodów może zdziwić tylko laików. - Z perspektywy czasu z całą pewnością można powiedzieć, że żaden inny twórca powojennego teatru nie wywarł takiego wpływu na teatr światowy jak właśnie Grotowski - mówi profesor Janusz Degler, wybitny teatrolog. - Jego miejsce w historii teatru jest obok takich wybitnych twórców jak Stanisławski, Meyerhold. Grotowski dowiódł swoimi przedstawieniami, przede wszystkim "Księciem niezłomnym", a potem "Apocalipsis cum figuris", że do stworzenia wielkiego teatru wystarczy pusta przestrzeń i aktor-człowiek działający dla drugiego człowieka-widza-świadka. Grotowski nadał teatrowi podmiotowość, przekonał, że może on bez posiłkowania się literaturą mówić o sprawach najważniejszych - podsumowuje teatrolog.

Gośćmi inauguracji Roku Grotowskiego będzie m.in. Peter Brook [na zdjęciu] - światowej sławy reżyser teatralny, który na specjalnym spotkaniu z publicznością opowie o swojej twórczej przyjaźni z Jerzym Grotowskim. Przyjedzie także Ludwik Flaszen, współtwórca Teatru Laboratorium, a także ostatni żyjący aktorzy tego teatru: Rena Mirecka i Zygmunt Molik. Pokazana zostanie unikalna dokumentacja fotograficzna "Apocalypsis cum figuris" Maurizio Buscarino, który na zaproszenie Grotowskiego sfotografował w 1979 r. w Mediolanie próby i sam słynny spektakl. Będzie można także obejrzeć film w reżyserii Krzysztofa Domagalika "Pełen guślarstwa obrzęd świętokradzki...".

Na specjalnym koncercie "Songs for Grot" wystąpią baulowie, czyli wędrowni śpiewacy z Bengalu, z którymi Grotowski współpracował podczas swojego pobytu w Indiach. Wydarzeniem będzie też trzydniowa konferencja "Grotowski: co było, co jest. I co jest do zrobienia" - pierwsza z wielu, które odbędą się w tym roku na całym świecie, m.in. w Krakowie, Rzymie, Paryżu i Londynie.

Na przełomie marca i kwietnia we Wrocławiu zostaną wręczone Europejskie Nagrody Teatralne, co będzie połączone z prezentacją spektakli laureatów. To prestiżowe wyróżnienie otrzyma między innymi Krystian Lupa. Ale prawdziwa uczta czeka nas w czerwcu, kiedy to także w tym mieście odbędzie się dwutygodniowy Międzynarodowy Festiwal Teatralny "Świat miejscem prawdy", na którym wystąpią teatry z całego świata. Będzie można obejizeć spektakle m.in.: Petera Brooka, Piny Bausch i Eugenio Barby.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji