Nie chcą mieszkać z operetką w domu
- Warunki mamy najgorsze w kraju, potrzebujemy nowej siedziby - twierdzi Daniel Kustosik dyrektor Teatru Muzycznego. W przyszłym roku jego teatr ma przejąć budynek po dawnym kinie Olimpia, ale przeciw tej lokalizacji poznańskiej operetki protestują mieszkańcy budynków przy ulicy Skrytej.
Teatr Muzyczny w Poznaniu od początku istnienia - czyli od 1956 roku - nie ma własnej siedziby. Na razie występy i próby odbywają się w budynku przy ul. Niezłomnych [na zdjęciu]. Podczas spektakli jest ciasno i gorąco, brakuje odpowiednich garderób i sal do prób, na porządku dziennym są awarie, na przykład kanalizacji. - Warunki mamy najgorsze w Polsce. Gdyby weszła tu jakakolwiek inspekcja pracy, od razu zamknęłaby teatr - kwituje z gorzkim uśmiechem dyrektor Kustosik. Jego nadzieją jest budynek po kinie Olimpia przy ul. Grunwaldzkiej, który zaoferowało mu miasto.
Kłopot w tym, że przylega on bezpośrednio do bloku przy ul. Skrytej. To mało chlubna pamiątka z lat 60., kiedy to Olimpię rozbudowywano i przy okazji "sklejono" ją z budynkiem przy ul. Skrytej 11, nie zachowując przy tym wymogów budowlanych i architektonicznych. Właśnie owa bliskość najbardziej niepokoi mieszkańców, którzy opowiadają o nieprzespanych nocach podczas występów znajdującej się tu do niedawna rewii "Viva".
Teatr to nie tylko dwie godziny spektaklu, ale również zakład głośnej pracy. - To tu będą przygotowywane dekoracje, a tancerze i muzycy odbywać będą próby. Za czasów "Vivy" było przesuwanie dekoracji, hałasy ze sceny, a potem imprezy do rana. Kilka spraw trafiło do sądu grodzkiego, jedna zakończyła się grzywną za zakłócanie ciszy nocnej - denerwuje się lokatorka Grażyna Przepierska, której mieszkanie przez ścianę sąsiaduje z przyszłym teatrem.
Co na to dyrektor Kustosik? - Przecież nie będziemy tam urządzać koncertów muzyki rockowej - mówi zdziwiony i zapewnia, że zastosuje odpowiednie wyciszenia we wnętrzach sal. Ale mieszkańcy nie dają się przekonać.
- Tych dźwięków nie uda się całkowicie wyciszyć. Nie mamy nic przeciwko teatrowi, ale zasadą jest, że funkcjonuje on w osobnym, odseparowanym od pomieszczeń mieszkalnych miejscu. Po rozmowach z akustykami wiem, że nie ma sposobu na normalne życie w tym domu z operetką - mówi Grażyna Przepierska.
- Oczywiście, instytucje powinny przestrzegać przepisów porządku publicznego. Ale Teatr Muzyczny to nie rewia, spektakle kończą się nie później niż o godzinie 22 - uspokaja prof. Antoni Szczuciński, przewodniczący Komisji Kultury i Nauki w Radzie Miasta.
Operetka ma wprowadzić się do nowej siedziby we wrześniu 2010 roku, ale mieszkańcy Skrytej nie chcą o tym słyszeć. Wczoraj ich protest przyjął wiceprezydent Mirosław Kruszyński. Szykuje się trudny do rozwiązania konflikt, bo obie strony mają sporo do stracenia: teatr długo oczekiwaną siedzibę, a mieszkańcy spokojne życie bez operetki za ścianą.
Wypowiedz się na stronie www.poznan.naszemiasto.pl