Artykuły

Kielce. Jan Wołek w KCK

Nie ma nic tak skomplikowanego, jak damsko-męskie relacje. Do czego można je porównać? Do zwariowanej, niebezpiecznej podróży na motorze. Przekonuje o tym znany poeta Jan Wołek w spektaklu "Dwoje na jednośladzie", który w środę, 1 grudnia, zostanie pokazany w Kieleckim Centrum Kultury.

Jan Wołek - doskonały tekściarz, autor wielu przebojów - napisał zabawną, choć nie pozbawioną goryczy i ironii sztukę "Dwoje na jednośladzie". Twórca tłumaczy, że wspólne życie kobiety i mężczyzny przypomina mu... jazdę na motorze. On - zawsze jest z przodu, kurczowo trzyma kierownicę, nie traci z oczu celu i drogi, nie patrzy do tyłu. To on jest mózgiem tego skomplikowanego urządzenia. O ona? No cóż, zawsze wtulona w jego plecy, obejmująca go w pasie i zawsze z tyłu, chcąc czy nie chcąc, wpatrzona w jego kark. Oboje pozostawiają po sobie jeden ślad. Tacy właśnie "jednośladowcy" są bohaterami spektaklu, który w środę, 1 grudnia, będzie można obejrzeć w Kieleckim Centrum Kultury. Gwiazdami widowiska "Dwoje na jednośladzie" są Piotr Machalica i Justyna Szafran [na zdjęciu], muzykę do tekstu Jana Wołka napisał Janusz Strobel.

Po spektaklu w Galerii "Winda" odbędzie się wernisaż obrazów Jana Wołka. To łagodne, nastrojowe pejzaże, które pokazują zachwyt artysty nad tak, zdawałoby się, banalnymi widokami. Twórca nie wstydzi się tego zauroczenia, mówi: - Nie wstydzę się zachodów słońca, bo jak zawsze powtarzałem - nie jest wstydem malować je, lecz jest wstydem malować je do dupy. Lubię, jak ludzie doceniają, że potrafię położyć wodę, zawinąć niebo, że światło i cień idą pod rękę.

Kim jest Jan Wołek?

Jan Wołek Jest artystą niemalże renesansowym. Warszawiak, studiował w instytucie Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego. Już w czasach studenckich stał się znany jako artysta estradowy, jeden z luminarzy gatunku zwanego poezją śpiewaną. Napisał około 800 piosenek, z których wiele stało się przebojami. Autor kilku książek, rysunków satyrycznych, ilustracji książkowych i obrazów.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji