Artykuły

Warszawa. Goran Bregović i cygańska opera w Kongresowej

Muzyk rodem z Bałkanów wkupił się chyba już na zawsze w łaski polskiej publiczności. Lubimy go za to, że nagrywał z Kayah czy Krzysztofem Krawczykiem. Ale i dzięki ścieżkom dźwiękowym do "Undergroundu", "Czasu Cyganów" czy "Arizona Dream". W święta Goran Bregović ze swoją cygańską operą przyjedzie do Polski.

W warszawskiej Sali Kongresowej, 27 grudnia, w towarzystwie Orkiestry Weselno-Pogrzebowej oraz profesjonalnych aktorów Bregović zaprezentuje "Karmen (z happy endem)". Opera, która premierę miała we Włoszech w 2004 roku, była już wystawiana w wielu krajach. Teraz czas na nas.

Rzecz zapowiada się naprawdę apetycznie: cygańskie rytmy i europejskie akordy, powiew nowości i tradycja oraz imponujący przekrój instrumentarium, od sekcji dętej po gitarę elektrycznej. Nie jest to co prawda kopia oryginalnego dzieła Georgesa Bizeta, ale wnikliwe oko i ucho doszuka się w nim wyraźnych aluzji do wielkiej opery "Carmen".

Głównym wątkiem "Karmen..." jest historia miłości Cyganki Kleopatry i śmieciarza Bakii. Ponoć oglądając perypetie uczuciowe tej dwójki, czujemy zazdrość, pożądanie, a nawet chęć walki. To głównie zasługa Vaski Jankovskiej, odtwórczyni głównej roli, która zachwyca śpiewem oraz zmysłowym tańcem. Jednym słowem: ciężko będzie przybyłym do Sali Kongresowej usiedzieć w miejscu. W "Karmen (z happy endem)" jest wszystko to, co potrzeba, by widowisko na długo zapadło w pamięć. Jest gwiazda - Goran Bregović, są zachwycający swym kunsztem aktorzy i aktorki i jest muzyka - nie tylko bałkańska, ale także karaibska oraz jazzująca i rockowa. Warto będzie wybrać się na to spotkanie z Goranem.

27 grudnia, Warszawa, Sala Kongresowa. Bilety 60-250 zł. Początek o godz.19. Szczegóły na www.makroconcert.pl

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji