Artykuły

Pszoniak, Hubner i Warmiński (fragm.)

Zbliżają się święta, wolne dni, a więc prócz rodzinnych odwiedzin przydałaby się dobra rozrywka. No i na szczęście, po okresie posuchy, jest co w warszawskich teatrach zarekomen­dować. Przede wszystkim koniecznie trzeba zobaczyć "Garderobianego" w Teatrze Powszechnym. Sztuka angielskiego dramaturga Ronalda Harwooda, urodzonego w Capetown i przybyłego na europejską wyspę w 1951 w wieku 17 lat zyskała już olbrzymi rozgłos, zo­stała sfilmowana przez Yatesa, a Cour-tenay i Finney grający główne role zdo­byli liczne nagrody za kreacje aktor­skie. Bo też dwie tytułowe postacie, ak­tora grającego w szekspirowskich sztu­kach, wyczerpanego nerwowo, kocha­jącego teatr ponad wszystko, kabotyna rozkwitającego na scenie i jego wier­nego garderobianego, niańki czułej i bezwzględnej, to role, o jakich mogą marzyć ludzie teatru.

Autor znakomicie zbudował sytuację w garderobie mistrza, sam zresztą bli­sko pięć lat był garderobianym wybit­nego angielskiego aktora Donalda Wolfista, choć zastrzega, że "Sir" nie jest portretem szefa. W Warszawie tytułową rolę zagrał brawurowo Wojciech Pszoniak, który przyjechał z Paryża, gdzie teraz występuje, by na deskach Powszechnego przypomnieć polskiej pu­bliczności swoje wyśmienite aktorstwo. Bez jego kreacji przedstawienie byłoby uboższe, choć Zbigniew Zapasiewicz, odtwarzający postać Aktora, jest też bezbłędny, warsztatem zadziwiający. No, ale, Pszoniak to prawdziwy cud.

Sztukę wyreżyserował dyskretnie Zyg­munt Hübner, przeżywający swój do­bry czas, bowiem na małej scenie Tea­tru Ateneum wystawiana jest w reży­serii Zdzisława Tobiasza jego sztuka "Ludzie cesarza". Zgrabna rzecz o lu­dziach Nerona, Senece, Petroniuszu i Trazei, rozgrywa się na początku na­szej ery i opowiada o sprawach dworu panującego władcy, o jego doradcach, przyjaciołach, ludziach władzy i polity­ki, którzy mieli lub mieć chcieli wpływ na bieg dziejów. O ich ambicjach, sła­bościach, pazerności i stosunku do ży­cia, o ich odpowiedzialności i zawiesze­niu u klamki władcy.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji