Artykuły

Warszawa. Licealiści wystawiają "W poszukiwaniu tożsamości"

Stowarzyszenie Upowszechniania Inicjatyw Kulturalnych "Sztuka Nowa" zaprasza 17, 18 i 19 grudnia na szkic teatralny "W poszukiwaniu tożsamości".

Daty pokazów:

19.12 (piątek), godz.18 - STSW, PRZESTRZEŃ ul. Lubelska 30/32, http://stsw.org/blog/ (wejście klatką od strony Dworca Wschodniego), wstęp wolny

17.12 (środa), godz. 19 - Klub Kultury Gocław, ul. Abrahama 10 (wejście od strony basenu "Wodnik"), wstęp wolny

18.12 (czwartek), godz. 19 - Centrum Promocji Kultury, ul. Podskarbińska 2, wstęp wolny

Do pokoju wchodzi elegancka kobieta na obcasach. Pomaga chłopakowi przygotować się do roli. Zostawiła go na całą noc z kamerą, z laptopem i z filmem, nad którymi miał pracować i nagrywać materiał. Michał ma wcielić się w JOKERA, i jako "Mistrz gry wyobraźni" (RPG) stworzyć świat rządzący się swoimi prawami. Michał fascynuje się filmem "Mroczny rycerz" i kreacją Jokera stworzona przez HEATHa LEDGERa - czarną legendą roli, która może zabić. Wie, że jest to niebezpieczna zabawa, niebezpieczna gra. Obsesyjnie przygląda się scenom z Jokerem i naśladuje jego grę, gesty, ruchy, mimikę twarzy, emisję głosu.

Wszystko jest z pogranicza snu, nie wiadomo, czy chłopak przykryty czarną folią jest martwy czy też śpi. Kobieta wchodzi do pokoju, czuje pot, widzi nieład całonocnych zmagań. Jak daleko posunął się w poszukiwaniu roli. Kobieta przygląda się leżącemu chłopakowi, okrąża go, patrzy na kamerę, wiedząc, że właśnie tam zarejestrował swoje poszukiwania. Patrzy na leżące ciało i czuje zagrożenie, dreszczyk emocji. Wie, że popchnęła tego młodego człowieka w nieznane obszary osobowości...

Projekt W poszukiwaniu tożsamości jest efektem trzymiesięcznej pracy warsztatowej z młodzieżą z liceów Gocławia - Prusa, Mickiewicza, Herberta, Wyspiańskiego i Curie-Skłodowskiej. Spektakl powstawał pod kierownictwem artystycznym Dawida Żakowskiego( wieloletniego aktora Studium Teatralnego - www.studiumteatralne.pl ).

Jednym z podstawowych elementów, wypracowanym w trakcie warsztatów, na którym opiera się struktura ruchowa pokazu pracy, jest mapa mojego terytorium, czyli mapa codzienności, którą wypełniamy naszym życiem każdego dnia. Tym co wytrąca z ustalonego porządku są zagrożenia. Te podnoszone przez młodych ludzi stawiają pytania o system polityczny, o dojrzewającą demokrację, o przyszłość.

Scenariusz, jak i struktura spektaklu mają formę otwartą, gdyż powstały na bazie trzymiesięcznych poszukiwań i doświadczeń grupy 12 osób - prowadzących i uczestników, wzajemnego wsłuchiwania się uczestników w sugestie i propozycje prowadzących i prowadzących w potrzeby i pragnienia uczestników. Idea spektaklu, oparta jest o zasady gry fabularnej - popularnie nazywaną RPG (role-playing game) często zwaną grą wyobraźni, w której gracze wcielają się w role fikcyjnych postaci.

W trakcie pokazu piątkowego rozdawana będzie broszura na temat warsztatów razem z pełnym scenariuszem spektaklu.

Zadanie współfinansowane jest ze środków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu - Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji